2005-2013, ku ngjajnė dhe ku ndryshojnė
nga Skender Minxhozi
Shqip
Thonė se dy pika uji janė gjėja mė e ngjashme qė mund tė gjendet nė botėn qė na rrethon. Shumėēka krahasohet me kėtė simetri perfekte tė natyrės, pėr tė treguar rregullin, pėrsėritjen, dyzimin. Fjala vjen, prej kohėsh, nė ambientin politik shqiptar, ekziston njė dėshirė nė rritje, pėr tė krahasuar vitin 2013 ku sapo kemi hyrė, me 365 ditėt e fundit tė qeverisjes socialiste, vitin 2005. Politikanėt, komentatorėt e gazetarėt i kanė hyrė njė ushtrimi krahasues mes dy epokave tetėvjeēare tė qeverisjes, e pikėrisht momentit tė tyre pėrmbyllės. Paralelizmi mes kėtyre dy epokave tė historisė sonė politike ka marrė shkas jo vetėm nga fakti qė ndodhemi nė fundin e dy cikleve tetėvjeēare tė qeverisjes, por edhe nga disa rrethana tė tjera qė na shtyjnė tė besojnė nė maksimėn metafizike, se asgjė nuk humbet, por vetėm transformohet.

Nė vitin e tetė tė qeverisjes sė Berishės, shumėēka ngjan si e lidhur me fije tė padukshme me tė njėjtėn periudhė qė kalonte paraardhėsi dhe konkurrenti i tij historik, Fatos Nano, nė vitin e largėt 2005. Lodhja, konsumi, barsoletat e shpotitė me zyrtarėt e lartė, kriza ekonomike, pėrēarjet e vogla brenda gardhit, pakėnaqėsitė dhe bėrrylat, propaganda gjithnjė e mė e thatė dhe shifrat gjithnjė e mė gri – tė gjitha janė aty, fiks si mė 2005. Por ka edhe mė. Aty ėshtė edhe “LSI” e radhės, kėsaj radhe djathtas, pak rėndėsi ka nėse quhet FRD apo AK. Aty ėshtė debati pėr rregullat e zgjedhjeve dhe akuzat ndaj KQZ. Aty ėshtė gjithashtu edhe gossipi i pėrjetshėm rreth asaj qė duan apo nuk duan amerikanėt e europianėt, nė kėtė pragzgjedhjesh.

Megjithatė, fjala ėshtė pėr tė krahasuar dy epoka cilėsisht tė ndryshme dhe kjo e bėn parimisht tė vėshtirė e tė komplikuar paralelizmin. Nė njėrėn anė qėndrojnė vitet e drejtimit tė vendit nga e majta, nga ana tjetėr, po jetojmė fundin e mandatit tė dytė qeverisės tė sė djathtės. Larg retorikės shterpė se “cili ka qenė mė i zoti”, duhet thėnė se Shqipėria e sotme ėshtė, nė disa aspekte, shumė e ndryshme nga ajo e vitit 2005, kur Fatos Nano dorėzoi pushtetin “me ēelėsa nė dorė”. Ashtu siē ka qenė mjaft e ndryshme edhe situata kur Berisha u ngjit nė qeveri, krahasuar me kaosin absurd tė vitit 1997.

Nė fund tė dy cikleve tetėvjeēare, gjatė tė cilėve tė dyja partitė e mėdha kanė harxhuar tė gjitha burimet e tyre njerėzore, idetė, projektet dhe kapacitetet intelektuale e profesionale qė ishin nė gjendje tė mblidhnin rreth vetes, mund tė lexojmė gjithsesi qartė dhe nė dritė tė diellit bilancet pėrkatėse. Natyrisht, pasi ta kemi vendosur secilėn prej kėtyre qeverisjeve nė kontekstin dhe nė kohėn e saj.

Nėse do tė vėmė nė njėrėn anė ngjashmėritė dhe nė tjetrėn ndryshimet, tė dyja listat do tė ishin goxha tė gjata. Sa u pėrket ngjashmėrive, ndjehet e qartė se kėto dy periudha kanė si emėrues tė pėrbashkėt njė ndjesi tė pėrgjithshme, se rotacioni i pushtetit ėshtė nevojė dhe domosdoshmėri. Pėrfaqėsues tė mazhorancės pranojnė qysh sot nėn zė se i vetmi person qė e dėshiron vėrtet njė fitore mė 23 qershor, brenda shumicės, ėshtė Kryeministri Berisha. Mund tė jetė kjo njė batutė, por s’mund tė jetė e tillė bjerrja e pėrgjithshme qė po pėson qeverisja, sidomos nė muajt e fundit. Nuk ėshtė rastėsor fakti qė pikėrisht nė kėtė periudhė, Shqipėria ka kapur indekse shqetėsuese nė tė gjitha raportet qė vrojtojnė parametrat demokratikė, ekonomikė e socialė nė botė. Kjo puna e raporteve “gri” ėshtė njė tjetėr element qė e bashkon kėtė qeverisje, me atė tė Fatos Nanos.

Gjithashtu, njė tjetėr aspekt qė tė kujton menjėherė muajt e fundit tė Nanos nė pushtet, ėshtė ai i perceptimit tė korrupsionit nga opinioni publik dhe ndėrkombėtarėt. Ajo qė shihej dikur si njė qeveri super e korruptuar, ka sot njė “simotėr” po aq, nė mos mė tė korruptuar. E nėse do tė donim qė listėn ta vijonim mė tej, do tė vėrenim se pas disa sukseseve tė pamohueshme nė procesin e integrimit euroatlantik (anėtarėsimi nė NATO, heqja e vizave), qeveria aktuale, porsi ajo e dikurshme e vitit 2005, ka mbetur nė njė pozitė tė mjerueshme, sa i pėrket marrėdhėnieve me Bashkimin Europian. Rrėzimi pėr herė tė tretė nė pėrpjekjen pėr marrjen e statusit tė vendit kandidat, tė kujton hiē mė pak se demarshet e pasuksesshme tė qeverisė “Nano” pėr tė nėnshkruar marrėveshjen e stabilizim-asociimit nė vitin 2005.

Por pėr njė listė ngjashmėrish, ka gjithashtu edhe njė tjetėr listė diferencash, e cila objektivisht i bėn tė ndryshme qeverinė e Sali Berishės, me atė tė Fatos Nanos. E ndėr to, mė e dukshmja, mė e pagabueshmja dhe natyrisht mė flagrantja, ėshtė qasja totalisht e ndryshme e dy personazheve tė mėsipėrm ndaj proceseve zgjedhore. Nga njėra anė, Nano, njė politikan qė pėrpos defekteve tė panumėrta, shėnon nė CV e tij politike meritat e mėdha tė dorėheqjes dhe tė dorėzimit paqėsor tė pushtetit. Nga ana tjetėr, Sali Berisha, i cili mund tė pėrfshijė nė biografinė e tij tė gjitha lavdet e kėsaj bote, pėrveē dy meritave tė mėsipėrme tė Nanos. Qenia e Berishės nė pushtet ėshtė automatikisht njė pikėpyetje e madhe pėr zgjedhjet pasardhėse. Po e shohim kėtė, me vendimet arbitrare qė po nis tė marrė Kolegji Zgjedhor kėto orė. Nga ana tjetėr, Berisha i 2013-s me Nanon e 2005-s ndryshojnė kryekėput nė stilin e tyre drejtues. I pari, “apostulli” i kulturės sė dhunės politike, i tensionit dhe pėrplasjes, i dyti, me stilin e tij prej kalorėsi moskokėēarės, qė gjithsesi prirej drejt uljes sė toneve dhe kompromisit. Pas dy tetėvjeēarėsh nė krye tė pushtetit ekzekutiv, kjo kundėrvėnie shfaqet sot e kulluar si drita e diellit, nė sytė e shqiptarėve.

Nga ana tjetėr, dy qeveritė nė fjalė i ndan mes tyre periudha nė tė cilėn kanė drejtuar vendin. Ajo e socialistėve nė 2005, pa kontekstin e rėnduar tė krizės financiare rajonale e globale, kurse kjo e vitit 2013, e zhytur nė ankthin ekonomik (me gjithė optimizmin patologjik tė Kryeministrit).

Ky krahasim mes dy viteve, qė me shumė gjasė do tė kenė njė peshė tė rėndėsishme nė historinė e dy dekadave tė fundit, justifikohet nga konteksti nė tė cilin zhvillohen ngjarjet nė teatrin politik. E ndryshme nga vendi qė ishte shkėputur me mund nga trashėgimia e 1997-s, Shqipėria e sotme ėshtė gjithaq e ngjashme me atė tė vitit 2005, pėr nga pėrmasat e sfidave me tė cilat pėrballet, por edhe pėr nga defektet e vjetra qė demokracia e korruptuar shqiptare vijon t’i tėrheqė pas vetes, si gurin e Sizifit.

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.