Unė e njihja Drilonin
nga Shpendi Gjana
Kam disa ditė qė pėrjetoj dhimbje nga humbja kushėririt tim, Drilonit, qė ndėrroi jetė pak ditė mė parė tragjikisht nė fshatin Homesh, tė komunės Shupenzė nė Bulqizė. Akoma s’kishte mbushur tė 17-at (dhe jo 22 siē u tha nė media) dhe thuajse ishte nė kohėn pėr tu plotėsuar dhe pėr tė kaluar nė moshėn madhore. Njeri i drejtė dhe me moral thuajse tė plotėsuar qė njihej nga tė gjithė me buzėqeshjen qė i ngjante tė atit, tė cilin e humbi 3-4 vjet mė parė po tragjikisht nga skamja.

Ai vinte nga njė familje tejet e varfėr qė tė ardhurat mujore i ka nga mėshira e Zotit. Vedati, vėllai i madh i Drilonit, 22 vjeē, kishte 4 ditė qė ishte nisur pėr Itali pėr tė kėrkuar njė rrugėdalje nga skamja e kaq viteve.
E nis nga vetja, nuk e ndihmuam dot Drilonin dhe familjen e tij. Nuk e penguam dot qė ajo familje tė mos e humbiste dhe personin e dytė, dhe tė linte edhe 5 pjesėtarėt e tjerė pa trauma tė forta, ku vajza mė e vogėl qė ėshtė vetėm 8 vjeēe ka qenė dhe dėshmitare edhe e vdekjes tragjike tė tė atit me shpėrthim eksplozivi...

Pjesėtarėt e afėrt tė familjes qė i bėnė respektin e fundit kanė parė qė trupi i Drilonit ishte plot me shenja dhe dukej qartė se qe dhuruar keqas. Ky presion psikologjik dhe fizik prej 18 orėsh nga policė tejet tė papėrgjegjshėm qė ndyjnė uniformėn e policit ka bėrė qė Driloni i drejtė tė mbushė faqe tė tėra shpjegime. E sikur tė mos mjaftonte ėshtė thirrur edhe ditėn e dytė pėr 5 pulat e detit.

Drejtėsia e kėtij vendi ėshtė pėr tu “admiruar”, gjenden edhe personi qė vjedh 5 pula deti, mendoni se nė “ē’Parajsė” jetojmė. Mirė qė e gjejnė fajtorin, por e gjejnė gabim! Megjithatė ėshtė vėrtetuar krejtėsisht pafajėsia e djaloshit tė ndjerė, por qė tashmė ėshtė tepėr vonė.

Aq djalė i turpshėm qė skuqej edhe nė biseda normale ishte Driloni, por jemi tepėr vonė. Tani tė shohim se si do ta gjejė udhėn e drejtėsisė kjo ēėshtje, qė edhe po ta gjejė do tė jetė tepėr vonė pėr familjen e djaloshit.

Po ky s’ėshtė rasti i vetėm. Ne si shoqėri, kemi nė mendje aq shumė fotografi tė shėmtuara dhe tė kėqija tė rasteve tė tilla, saqė shtyhemi tė mendojmė se lumturia dhe mirėsia kanė mbetur jashtė nesh ngaqė e keqja ėshtė ulur kėmbėkryq dhe ka marrė tė drejtėn e fjalės nė shumė aspekte
Njė bombardim i jashtėzakonshėm psikologjik e kulturor ka bėrė qė tashmė qė bėrthama familjare tė ēorientohet, e individėt kanė nisur tė tregojnė sjellje nga mė tė ēuditshmet. Mė thoni a keni kaluar ndonjė javė tė qetė dhe pa habere vrasjesh e pėrdhunimesh?! Mė thoni ju lutem a keni bėrė gjumė tė qetė qoftė njė ditė nė javė? Pra, ēdo kallėp qė fatkeqėsisht na e servir edhe media me shumė zell e qė duket qė ka pasoja shumė tė mėdha nė shoqėri, lė gjurmė tė parikuperueshme ose shumė tė vėshtira pėr tu rikuperuar me nė mendjen e secilit prej nesh.

Nė themelin e shumė prej kėtyre rasteve tė krimeve shtrihet problemi i theksuar ekonomik dhe moral, probleme shpirtėrore dhe dalje nga boshti i stabilitetit shoqėror. Bėjmė gabimin mė tė madh qė ēdo problem s’e nisim nga vetja, bėjmė shumė gabim qė kėrkojmė ēdo zgjidhje tė na vijė nga tė tjerėt. Ta provojmė njė herė tė ndihmojmė njerėzit nė gjendje tė mjeruar si nga ana ekonomike ashtu dhe nga ajo psikologjike, por akoma s’ia kemi bėrė Bismil-lah!

A nuk duam njė mjedis tė lumtur, tė dashur dhe gjithėpėrfshirės? A nuk duam qė ai i varfėri tė mos detyrohet tė grabisė e tė kryejė krim? E pra, le tė ndihmojmė secili atė qė ka pėrreth! Le tė duam pėr tė tjerėt atė qė duam pėr veten. Le ta nisim dhe t’i them tė keqes “NDAL” qė nė embrion. Secili ėshtė i pėrgjegjshėm pėr secilin. Sidomos ata qė kanė mundėsinė e kanė pėr detyrė ta rehatojnė kėtė shoqėri, e tė mos i mbajnė milionat e qelbura nė banka pėr tė siguruar edhe nipėrit e nipėrve, me frikėn se nesėr Zoti s’do t’ju japė riskun pėrkatės. Qė Drilonėt tė jetojnė, madje tė jetojnė me dinjitetin e tyre, e tė lumtur...
atomi
e Martë 15 Janar 2013, Ora 11:53
Zoti e paska meshiru kete familje me asistence mujore por nuk e ka meshiru jeten e tyne. E kujt i duhet ky zot i felliqun qe ben kaq te keqia z. Shpendi?
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.