Projekti i vitit 2014 deshiron te shuaje cdo gje shqiptare ne Shkup
Albeu.com
nga Jeton AmetiKohëve të fundit politika nacionaliste sllavomaqedonase udhëhiqet me një mentalitet të vjetër bizantin, duke krijuar turbullira të ndryshme me një diskriminim etnik dhe fetar ndaj popullit shqiptar.Uliganti Nikolla Gruevski dhe juda antishqiptare për rreth tij tentojnë me çdo kusht të rringjallin rilindjen e revolucionarëve maqedonas mbi territoret etnike shqiptare e sidomos në kryeqendrën e vilajetit të Kosovës në Shkupin heroik, duke vendosur buste të ndryshme të kriminelëve si Goce Dellçev, Dame Gruev,e duke vazhduar këtë rrugë të vendosjes së figurave tjera sllave, deri në realizimin e plotë të programit antishqiptar. Kjo qeveri e nacionalistëve sllavomaqedon nuk përfillën në asnjë mënyrë kërkesat jetike të popullit shqiptar,dhe vazhdon në këndvështrime të ndryshme ti asimilojë shqiptarët duke vendosur prej vitit të parë shkollorë të mësohet gjuha maqedone, duke përpiluar një enciklopedi kundër vullnetit të shqiptarëve,vazhdonë në mënyrë barbare të përdorë dhunën si në Brodec, Sopot, burgosë në mënyrë masovike shqiptarët e në veçanti ish pjestarët e UCK-së. Politika shqiptare në asnjë mënyrë nuk duhet të hesht dhe të lejojë të realizohen këto projekte nacionale maqedone në Shkup por duhet të veprojë me të gjithë potencialin e vet mbarëkombëtar dhe të vendos sa më parë në Shkup figurat e lavdishme të popullit shqiptar si Abdyl Frashërin, Ismail Qemalin, Hasan Prishtinën, Shaip Kamberin, Xhemë Hasën, Adem Jasharin dhe shumë figura të tjera kombëtare të cilët punuan dhe vepruan deri në frymën e fundit për të mbrojtur nderrin e atdheut, këto kolos të mdhej të kombit shqiptarë e kanë vendin në qendër të Shkupit. Politika sllavoserbe dhe udhëheqësit e saj të ndryshëm si Pashiqi, Tito e Millosheviçi, nëpër periudha të ndryshme vepruan me të gjitha aparatet represive për të ndryshuar strukturën demografike në trojet etnike shqiptare, mirepo në asnjëmënyrë nuk arritën të realizojnë këto programe antishqiptare dhe përfunduan në mbeturinat e historisë, të njetin fatë do ta përjetojë edhe krimineli Nikolla Gruevski dhe mbarë populli maqedonas,të cilët janë shërbetorë të popujve ballkanikë dhe e kthejnë kokën herë ka Serbia dhe herë ka Bullgaria,dhe nuk e dinë as vetë se çfarë janë dhe maqedonasët të cilët nuk kanë historinë e vetë kombëtare, kulturën e vet dhe mundohen të krijonë histori banale prej popujve të tjerë duhet ta kenë të qartë që nuk mund ti shuajnë vlerat e një populli autoktonë dhe më të vjetër në hapsirën e gadishullit ballkanik siç janë shqiptarët.
Shtuar më 04/05/2010, ora 10:42
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori