Pse ligjėrimi politik i Tiranės ėshtė pėrgjithėsisht i djathtė?
nga Mustafa Nano
Shqip
Isha ftuar, tok me tė tjerė, pėr tė marrė pjesė nė njė aktivitet tė organizuar nga Fondacioni Soros, nė tė cilin do tė jepeshin rezultatet e njė studimi lidhur me natyrėn e ligjėrimit publik nė Shqipėri. Ėshtė fjala pėr njė studim tė financuar po nga Fondacioni Soros, por tė ideuar e realizuar nga njė grup tė rinjsh e tė rejash, qė tė bėnin pėrshtypje pėr qasjen e stilin neutral nė punėn e tyre, e pėr metodologjinė inteligjente qė kishin shtėnė nė punė. Gazetat e mass-media nuk e mbuluan kėtė aktivitet (veē nė njė tė pėrditshme mė zuri syri njė lajm ‘tė vockėl’), gjė qė mua nuk mė befasoi, pasi e di mirė se axhenda e gazetarėve ėshtė e mbushur me aktivitete tė tjera, ku marrin pjesė e mbajnė fjalime politikanėt. Dhe me sa duket, pėr ne gazetarėt vijon tė jenė tė rėndėsishme ēaprashitjet e ditėpėrditshme tė politikanėve, dhe jo njė studim qė bėhet pėr herė tė parė mbi natyrėn e kėtyre ēaprashitjeve.

“Tė matėsh” ligjėrimin publik nė njė vend nuk ėshtė njė punė e kollajtė. Pėr mė tepėr, nė tė gjitha rastet do tė rezultojė, pėr arsye tė kuptueshme, njė “matje” e pasaktė. Por autorėt e kėtij studimi ishin pėrpjekur tė adoptonin njė metodologji, qė garantonte njė saktėsi optimale, s’ka gjė se saktėsia optimale mbetet prapėseprapė larg, shumė larg, saktėsisė ideale. Ata ishin pėrqendruar te ligjėrimi i atyre qė e sundojnė hapėsirėn publike (hapėsirėn publike tė kuptuar mė sė shumti nė versionin habermas-ian, si public sphere, d.m.th. si arena ku hidhen, pėrplasen e negociohen idetė e individėve, tė grupeve tė ndryshme, tė shoqėrisė civile, tė politikės, tė kulturės etj.), ishin pėrqendruar pra te stili i ligjėrimit tė Kryeministrit, tė liderit tė opozitės, te gjuha e pėrdorur nga pesė gazetat kryesore (“Panorama”, “Shqip”, “Mapo”, “Shekulli” e “Gazeta Shqiptare”), dhe te lėnda e ligjėrimeve tė kėtyre aktorėve, qė nė terma mė konkretė nėnkupton qėndrimet ndaj ēėshtjeve tė caktuara me interes publik.

Dhe ish arritur nė njė numėr pėrfundimesh interesante, si fjala vjen, “tė dyja figurat kryesore politike nė Shqipėri e pėrshkruajnė njėri-tjetrin me njė gjuhė plotėsisht negative; ligjėrimi negativ ka ardhur nė rritje nė periudhėn menjėherė para dhe pas zgjedhjeve; ligjėrimi pėr dhunėn ndaj grave ka ardhur nė rritje; nuk ka ligjėrim fyes ndaj minoriteteve etnike; ligjėrimi pėr fenė ka ardhur nė rėnie nė tė gjitha gazetat, pėrveē “Gazetės Shqiptare”; Rama flet mė pak se Berisha mbi fenė dhe minoritetet; Gazeta “Shqip” diskuton mė shpesh ēėshtjet e etnisė dhe feve tė ndryshme nė krahasim me gazetat e tjera”. Ish arritur dhe nė njė pėrfundim tjetėr, nė tė cilin do tė doja tė ndalesha: “Ligjėrimi i djathtė ėshtė mė i pranishėm se ai i majtė; Rama e ka ligjėrimin tė majtė mė pak se sa Berisha e ka tė djathtė; me fjalė tė tjera, Berisha flet mė shumė pėr gjėra tė djathta se sa Rama pėr gjėra tė majta.”

Kjo e fundit ka ngjarė tė jetė e vėrtetė edhe pa u bėrė ky studim (dua tė them se ka njė perceptim popullor, qė shkon nė favor tė sė njėjtės tezė). Sigurisht, gjithēka varet nga periudhat, qė marrim nėn shqyrtim. Nėse ky studim do tė ndalej nė javėt, nė tė cilat PS-ja nxori njė dokument programor, nė tė cilin flitej shumė e qartė mbi disa qėndrime tė majta (tatimi progresiv, inkurajimi i prodhimit bujqėsor, rritja e shpenzimeve publike dhe e pranisė sė shtetit nė shoqėri), me siguri do tė kishim njė rezultat tjetėr. Por marrė nė tėrėsi, pėrfundimi ku ėshtė arritur prej studimit nė fjalė nuk duket i pasaktė.

Nė kėtė pikė duhet bėrė njė saktėsim; nuk ėshtė se ėshtė kjo gjė qė e ka bėrė PS-nė mė pak ndjellėse pėr elektoratin, e qė e ka lėnė nė opozitė; do ish naive tė thuhej kjo gjė; rezultati i zgjedhjeve kėtejpari varet nga njė numėr faktorėsh jashtėprogramorė, mes tė cilėve trukimi i rezultatit; nė kėtė kuptim, nėnvizimi i bėrė thjesht tregon se PS-ja, dhe lideri i saj Rama, janė mė pa lėndė nė pikėpamje ideologjike.

Pse ndodh kjo? Ka disa arsye. Nė radhė tė parė, Edi Rama vetė ėshtė nga natyra e formimi njė qenie mė pak ideologjike. Nuk ėshtė se Berisha ėshtė njė qenie qartėsisht mė ideologjike (qė tė dy janė pragmatikė e eklektikė), por Berisha ka njė identitet mė tė theksuar tė origjinės biologjike (ka lindur e ėshtė rritur nė njė mjedis familjar, klanor e social, ku shenjtėroheshin e shenjtėrohen vlera tipikisht konservatore, si kombi, ndoshta feja, familja tradicionale, prona private, individualizmi) dhe njė identitet mė tė artikuluar tė origjinės politike (ai shoqėroi dhe udhėhoqi, lindjen e opozitės antikomuniste nė Shqipėri).

Nė radhė tė dytė, Berisha i kthehet herė pas here kauzės sė antikomunizmit (nė mėnyrė folklorike e demagogjike, kuptohet, por pėr autorėt e studimit kjo nuk merr, e nuk ka pse tė marrė rėndėsi; pėr ta ka pasur rėndėsi se sa herė e kanė gjetur fjalėn “bllokmen” dhe sa mė shumė ta kenė gjetur, aq mė shumė u ka anuar kandari nga identiteti i djathtė i Berishės); por kjo kauzė ka qenė dhe e Ramės n’daēi prej kompleksit qė Rama ka si kreu i njė partie ish-komuniste, n’daēi prej faktit qė ai ndihet thellė-thellė mė antikomunist se Berisha; e kėshtu i tėrė ligjėrimi qėllon tė marrė njė ngjyrim tė djathtė.

Nė radhė tė tretė, opozita ka harxhuar shumė kohė me denoncime e me karfosjen dhėmbė pėr dhėmbė me mazhorancėn, tė cilat nga natyra nuk janė as tė majta e as tė majta; madje, nga natyra nuk janė as politike.

Nė radhė tė katėrt, ka rėndėsi tė dihet se mbi ē’kritere janė vlerėsuar ligjėrimet. Ca kritere qė vlejnė nė Irlandė, apo Kanada, si zor tė vlejnė edhe nė Shqipėri, ku dialektika politike ia ka lėnė shpesh vendin luftės kundėr njė regjimi (nė Tiranė janė vrarė katėr opozitarė krejt tė pafajshėm; dhe janė vrarė nga Garda e Republikės).

Dhe nė fund kemi arsyen e pestė, mė tė rėndėsishmen, qė shpjegon natyrėn “e djathtė” tė ligjėrimit publik tė kėtyre dy aktorėve tė rėndėsishėm tė politikės, por edhe tė gazetave tė Tiranės: bazuar nė qėndrimin ndaj vlerave, shoqėria shqiptare nė tėrėsi, e elektorati nė veēanti, rezultojnė tė jenė konservatorė. Komunikimi mė i madh gjatė dekadės sė fundit mes shqiptarėve tė kėtushėm e shqiptarėve tė Kosovės e tė Maqedonisė e ka rritur ca mė shumė identitetin konservator tė shqiptarėve tė kėtushėm, pasi ka sjellė mė shumė fanatizėm nė qėndrimin ndaj familjes, ndaj fesė, ndaj kombit, ndaj grave, mė saktė kundėr grave, e pastaj kundėr minoriteteve, kundėr gay-ve, kundėr “shthurjes sė rinisė”, kundėr “veseve tė Perėndimit”, nė favor tė dorės sė fortė nė qeverisje, nė favor tė gjuhės sė fortė kundėr krimit, nė favor tė sigurisė etj., etj. Kėto qė rreshtova janė ēėshtje, te tė cilat ndahen (gjetkė) tė majtėt nga tė djathtėt; dhe ndahen egėrsisht. Kėtu te ne nuk ndahen. Pėrkundrazi, tė majtė e tė djathtė janė tok. Unė nuk e di se sa i majtė ėshtė praktikisht Rama, por edhe sikur tė ish 100% i majtė, ai nuk do tė guxonte tė dilte me qėndrime e teza qė mund ta ftohnin me zgjedhėsit shqiptarė (fjala vjen, tė denonconte nga pozita tė majta flamėn nacionaliste qė i ka pėrfshirė tė gjithė). Kuptohet, pėr sa kohė nė mendje, shpirt e zemėr, ashtu si Berisha e tė tjerėt, ka pushtetin, e jo pasionin pėr idetė.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.