Tė pakuptueshmit!
nga Iljasa Salihu
Pellgu pėrditė vazhdon tė thellohet. Pėr aq sa thellohet aq mbushet edhe me ujė. Sikur tė jetė ky ujė drejtpėrdrejtė prej lartė, nė formė shiu, mirė do tė ishte. Ky pellg po mbushet, kryesorja po shohim diēka tė lėngėt seē rrjedhė nė pėrroskėn qė mundėson furnizimin e kėtij pellgu. Pasi i tėri tė jetė mbushur, krejt beftė u pamundėsua pamja pėrtej ujit, mundėsi kjo tejet e mirė pėr fshehjen e pėrmbajtjes sė shkėmbinjėve nėnujorė. Edhe pse natyrshmėria e ujit ėshtė e tejdukshme, sėrish fundi i kėtij pellgu nuk mund tė shihet, paēka se ky ėshtė i mbushur me ujė. Me ujė! Sigurisht qė po. Po ēfarė uji se? Ujė i pėrzier me atė lloj elementi qė njeriu pasi ta nxjerr prej barkut mund tė lirohet. Nė kėtė rast, prania e pellgut flet pėr mospraninė e kanalizimit, ku ujėrat e zeza do tė lundronin dhe pushonin natyrshėm nė kėtė pellg tė panatyrshėm pėr tė tilla gjėra.

Kryeministri i Maqedonisė i kritikuar shumė prej opozistės, sfidoi edhe njė betejė tė radhės kundrejt partisė shqiptare pėrfaqėsuese nė qeveri. Pas kėsaj mbijetese, ky mbėrriti edhe mė tej tė forcohet, ngase siē thotė edhe populli, ai qė goditet rėndė nė boshtin kurrizor dhe ia del shėndosh e mbar kėsaj goditje, ai do tė forcohet e skalitet edhe mė shumė. Tashmė Kryeministri ėshtė shumė mė i fortė, ngase edhe pėr tė satėn herė sfidoi atė qė lehtas me njė populizėm tė rrejshėm patriotik mashtroi njė popull tė tėrė. Kryeministri sėrish i tha ato qė edhe mė parė i kishte thėnė. Ai dėshiroi vetėm nderim tė mbrojtėsve maqedonas dhe ulje tė dinjitetit tė luftėtarėve shqiptar. Ai mėtoi kompensim tė njėanshėm dhe pėrbuzje tė shumanshme tė shqiptarėve. Ky harron se tė jesh kryeministėr do tė thotė t’i pėrfaqėsosh drejtė tė gjithė qytetarėt e vendit. Normalisht ky sillet kėshtu, ngaqė bashkėshortja e koalicionit vijon ta dashuron atė zjarrshėm, mbase edhe atėherė kur ky ta ketė mbėrritur maratonėn e tradhėtisė me femra tjera. Edhe mė keq. Kėta “bashkėshortė” para kamerave zihen e sa nuk rrihen dhe pastaj nė ndonjė skaj qė nuk shihen pėrzemėrsisht zgėrdhihen. Por kėtij teatri vėrtetė po ia shohin sherrin qytetarėt e kėtij vendi. Ata nuk po mbėrrijnė ta kuptojnė lojėn e tyre dhe si rrjedhojė e tė besuarit dhe tė ndikuarit verbėrisht, nėpėr autobuse e nėpėr kafene po rrihen, po theren e mund edhe tė vriten.

Shpėrlarja e rradhės e trurit duket tė jetė ngritja e pėrmendoreve, sidomos njė pluhur i hirtė ėshtė ngritur me rastin e prurjes sė Hasan Prishtinės nė Shkup, sepse atėkohė kur maqedonasit qendrėn e Shkupin e trajtėsuan nė njė muze tė pėshtirė, ku tė krijohej pėrshtypja se ky truall qenka nė fazėn e zbulimit tė varrezave tė vjetra, shqiptarėt nė pushtet nuk reaguan, aq mė keq atij projekti kundėrnjerėzor i dhanė dritė tė gjelbėr nė shkėmbim tė tre figurave shqiptare, emrat e dy figurave tė cilėt vėrtetė nuk paraqisnin asnjėfarė problemi pėr atė mozaik figurash maqedonase dhe tė kontestuar shumė figura prej vetė maqedonasve si figura bullgare. Ngirtja e pėrmendoreve ēdo ditė e mė tepėr forcon mendimin se shqiptarėt dhe muslimanėt duan t’i ngjasojnė tė tjetėr, qoftė edhe nėsa ata pėrbirohen nė vrimėn e hardhucit. Fillimisht si musliman e kemi rreptėsisht tė ndaluar t’i ngrisim dikujt shtatore, aq mė keq qė edhe ai pėr tė cilin ngritet pėrmendore i pėrkiste fesė islame. Kėtė mal qė hidhėron Krijuesin tonė, Izet Mexhidi, njė musliman edhe praktikues i kėsaj feje (unė kėshtu kam dėgjuar dhe pėr kėtė vėrtetė mė vjen mirė) me njė veprim tė tillė duket se krenohet. Krenohen edhe disa qė shqiptojnė shehadet e falen pesė herė nė ditė. Ka pak prej atyre hoxhallarėve qė kėtė bjeshkė ēmendurish e kritikojnė haptas dhe drejtpėrdrejtė. Kėta harrojnė se Muhamedi alejhi selam putat i shkatėrrojė, edhe pse lloji i kėtyre putave drejtpėrdrejtė nuk adhurohet, porse mundėsia pėr njė gjė tė tillė nė njė tė ardhme tė afėrt ekziston. Nesėr Krijuesi ynė, prej ndėrtuesit dhe pėrkrahėsve tė kėtyre ideve qė mund t’i dhurojnė njė palė ski pėr tė rrėshqitur lehtas nė oazėn e mosbesimit, do tė kėrkon qė kėtyre shtatorėve t’i jepet shpirt. Padyshim se askush nuk do tė mundte! Pėrmes ngritjes sė shtatorėve assesi nuk i nderojmė tė vdekurit, ata qė vėrtetė kontribuan pėr tė mirėn e shoqėrisė sonė, as nuk e begatojmė historiografinė tonė, ngase ajo qė ka ndodhur nuk ka pasur mundėsi tė mos ndodhte dhe prej historianėve tanė kėrkohet tė jenė vetėm shkenctar tė drejtė dhe kėshtu dinjitetshėm do ta mbronin ēėshtjen tonė, pa harxhuar para pėr pėrmendore, ngase edhe ashtu tė gjithė veprimtarėt vepėrmirė nuk do tė mund t’i ngurtėsonin nė pėrmendore.

Pėrkundrazi, ata qė dikur burrėrisht lėvizėn dhe nuk lejuan qė tė glasohen prej njė zogu tė thjehtė, sot padrejtėsisht dhe me padėshirėn e tyre njė gjė tė tillė zogut lehtas ia mundėsuan. Ana tjetėr e monedhės ėshtė se qeveritarėt kėta mėtojnė t’i pėrdorin si mburojė e tė pabėrave tė tyre. Ata tė cilėt vėrtetė u dergjėn nė kėtė kohė dhe pasi shkuan kurban sė fundmi askush nuk shprehu vullnet qė tė pėrkujdeset financiarisht dhe moralisht pėr familjet e tyre.

Si rrjedhojė e ujėrave tė zeza, brendėsia e pellgut ėshtė trajtėsuar nė njė arenė tė fshehtė ku vetėm pasi tė gurgullojė trishtueshėm uji prej brenda mund tė kuptojmė se diēka nuk ėshtė nė rregull atje, edhe pse njė e kuptuar e tillė do tė jetė vonė, ngase gurgullima e ujit do tė jetė vula e veprimit tė mėtutjeshėm namkeq, viktima tė sė cilės do tė jenė ata qė habitshėm sodisnin pellgun pėrplot pleh.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.