Pėr kė i gjithė ky pluhur?
nga Iljasa Salihu


Ata qė sot shpallin heronj dhe tradhėtar tė vendit, natyrshėm nė 200 vjetorin e mėvetėsisė sė shpalljes sė Shqipėrisė, do tė jenė nė thumb tė njėjtė tė kėsaj shoshe, ngase njė kultivimi tė tillė besnikėrisht janė duke i paraprirė. Nė kėtė pėrvjetor janė hapur flegrat pėr shtetarėt dhe udhėheqėsit tanė. Spikama e gjithė kėsaj piskame ėshtė se cili paska dhėnė mund mė shumė pėr kėta shqiptar dhe cili mė shumė ia paska dalė tė bėjė pėr kėtė Shqipėri. Njėri thotė se ėshtė vetėm Ismail Qemali, tjetri thotė se ėshtė edhe Fan Noli, pastaj tjetri thotė, duke u mospajtuar asnjėri me tjetrin, Ahmed Zogu, Enver Hoxha, Sali Berisha, Fatos Nano, Ibrahim Rugova, Hashim Thaēi, Ramush Haradinaj, Arben Xhaferi, Menduh Thaēi, Ali Ahmeti, Bardhyl Mahmuti, Hysni Shaqiri, Nevzad Halili, Riza Halimi, Ragmi Mustafa, Albin Kurti, Kreshnik Spahiu e shumė tė tjerė. Kush prej tyre ishte drejtpėrdrejt i futur nė pushtet e kush ishte nė opozitė qė mėtonin e emėtojnė ta marrin nė dorė timon e kėtij shteti dhe tė kėsaj shoqėrie. Ndėrsa nė anėn tjetėr shoh seē dėrdėllisin shoqėria e shkretė pėr kėta, duke u munduar qė ta epėrsojnė njėrin kundrejt tjetrit, apo t’ia cilėsojnė tė mirat vetėm njėrit dhe t’ia fundosin tė gjitha tjetrit.
Fjala bie, nėse ėshtė zogist, fletė pėr Zogun si njeri i mirė, duke thėnė se ka pasur edhe tė kėqija, por ai pėr tė mirėn tonė kėtė e kėtė e ka bėrė dhe posa tė filloi tė fletė pėr Enverin nuk lė gjė tė keqe pa thėnė. Ndėrsa nėse ėshtė me Enverin, mundohet me ēdo kusht qė edhe prej pleshtit tė gjejė dhjamė, duke ia qėmtuar vetėm tė mirat atij dhe posa tė filloj shtjellimi i Zogut nuk lė gjė tė keqe pa thėnė dhe kėshtu me radhė. Ky koncept i tė menduarit dhe i tė vlerėsuarit vlenė pėr tė gjithė ata qė patėn fatin tė jenė nė kulm tė pushtetit apo nė dysheme tė shtetit.
Harrojnė se tė gjithė kėta tė lartpėrmendur, me pėrjashtime tė vogla, pushtetin e shfrytėzuan shumė mė shumė pėr nam, pasuri tė bymyer, vrasje ideologjike e politike, shkėrmoqje tė moralit duke baltosur fillimisht fenė, kultivim tė korrupsionit e tė ngjashme dhe shumė pak bėrėn pėr kėtė Shqipėri e pėr kėta shqiptar. Nėse themi se sot Shqipėria dallon shumė prej para 100 vjetėve, ne themi se ėshtė e vėrtetė, por mos harroni se kėta tė naltcekur morėn pėr vete dhe klanet e tyre prej zhvillimit tė pėrgjithshėm nėntė hise dhe vetėm gjysėm lanė pėr popullin dhe gjysmėn tjetėr e shpallėn si tė humbur dhe tė dyshimt, pėr tė pasur kėshtu punė me luftėn kundėr korrupsionit. Ndaj o vėllezėr, kujdes se pėr kė ziheni, se pėr Zotin, nesėr do tė pėrgjigjeni para Allahut se pėrse ngjallėt dhe kultivuat kėta tė mykur, kuptohet me pėrjashtime tė vogla!

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.