Nėse ti sonte gjuan!
nga Iljasa Salihu

Shkėlqimi i moralit ndodh si pasojė e virtytit. Ne bėhemi tė drejtė duke bėrė vepra tė drejta, tė pėrmbajtur duke bėrė vepra tė matura, trima duke bėrė vepra guximtare". (Aristoteli)


Nderimi mė i mirė qė mund t’i bėhej tė rėnėve dhe tė rėneve shqiptarė, nėnave qė i ka marr malli shumė edhe pėr erėn e bijve tė tyre dhe atyre qė kanė pasur fatin vetė t’i dėgjojnė ato kėrcėllime qė mund ta pėlcisnin edhe timpanin e veshit, do tė ishte heshtja mortore, ngjashėm si heshtja e dikurshme qė tė ikurit prej lufte e manifestonin gjithandej ku mbretėronte paqja, edhe atė, kur tė tjerėt nė valėn e luftės dergjeshin e trandeshin prej tė shtėnave ēmeritėse.
Nėse ti gjuan sonte, me kėtė tregon se nuk tė dhimbset ajo nėnė qė gjuajtjet e tua ia pėrkujtojnė djalin e vrarė.
Nėse ti gjuan sonte, do t’ia pėrkujtosh jehonėn e trishtuar atyre tė cilėt ishin nė valėn e asaj uturime tė zgjatur qė zakonshėm shoqėrohej me ndonjė kumt pėr vrasjen e ndonjė trimi.
Nėse ti gjuan sonte, do t’i kumtosh tė varfėrve shpėrdorim ekonomik dhe egoizėm social, ngase nė vend se t’ia dhurosh ndonjė supė tė ngrohtė atyre nė kėto ditė tė ftohta, ti harxhon me qindra supa, duke gjuajtur pėrpjetė, thuajse mėton ta frikėsosh edhe qiellin.
Nėse ti gjuan sonte, ke rėnė nė kurthin e pėrqafimit tė identitetit kozmopolit, ngase me kėtė do tė shkrish gjithēka nga vetja, vetėm qė tjetri tė bindet se mė nuk je tjetri, por je sikur ai dhe ai assesi nuk ėshtė sikur ti.
Nėse ti gjuan sonte, do t’ma lemerisėsh djalin tim tri vjeē e gjysėm dhe do ta vėshė nė njė dyzim tė thellė atė. Ai do t’mė pyetė, - babė mos vallė je frikacak qė nuk guxon tė gjuash qė edhe ti, t’i tregosh tė tjerėve se je i fortė dhe se ke fuqi tė shprehur nė “allti”. Babi, kėta trima tė mėdhenj nuk po mė lėjnė tė bėj gjumė tė qetė, por kot tė them, t’i frikohesh t’ia tėrheqėsh vėrejtjen kėtyre qė kanė armė.
Nėse ti gjuan sonte, do ta ndotėsh ajrin dhe mjedisit do t’ia kthesh erėn e barutit. Ahh, kjo erė qė ta kujton gojėn e pushkės, tytė qė dikur kėrkonte trimėrish lirinė.
Shkurt e shqip, nėse sonte ti gjuan, do ta fėlliqėsh krejt!

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe