Liria e besimit nė Armatėn e Republikės sė Maqedonisė
nga Iljasa Salihu
Si mund t’i jepet kuptimi i drejtė shpjegimit tė lirisė sė besimit, duke kėrcyer mbi rreshtat qė e sqarojnė njėmend kuptimėsinė e besimit? Domethėnia e besimit fillon tė venitet, atėherė kur kėtė nocion e shpjegojnė ata qė praktikisht janė kundėr kuptimit thelbėsor tė tij, ngjashėm sikur ekuacionet matematikore t’i shpjegojė njė biolog i rryer, i cili pėr shkak se aq shumė e kishte urryer lėndėn e matematikės ia kishte mėsyrė me pėrkushtim tė ngjeshur lėndėve qė kishin lidhje me biologjinė. Nė vetvete njeriu edhe nė kohėrat mė tė egra qė grisnin ēdo gjė qė pėrkonte me besimin nė Zot, ishte i lirė tė besojė, ngase besimi nėse nuk mbėrrinė tė jetėsohet nė jetėn e pėrditshme ėshtė besim i paqenė dhe i padėshmuar, sepse dijetarėt islam pėr besimin u shprehėn: Tė besosh nė Zotin Njė dhe ta njėsosh nė adhurim vetėm Zotin, tė pohosh me gojė, ta vėrtetosh me zemėr dhe tė veprosh me gjymtyrė, duke dėshmuar kėshtu rrugėtimin e njohjes sė gjashtė kushtet e imanit. Ky ėshtė kuptimi i plotė dhe natyral i domethėnies sė besimit dhe lirisė sė besimit.
Meqė jetojmė nė shtete shekullare ku ligji rrjedhė dhe komentohet prej kasollės shekullare, nė vijim do tė pėrpiqemi tė shpjegojmė se ēėshtja e jetėsimit tė lirisė sė besimit ka vend edhe nė vende tė kėtilla.
Ndėrmjet bjeshkės sė tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut qė kushtetuta e Republikės sė Maqedonisė (RM-s) i ka garantuar, janė edhe liria e besimit dhe shprehja e lirė dhe publikisht e fesė, individualisht ose nė bashkėsi me tė tjerėt (neni 19 i Kushtetutės sė RM-s). Kjo e drejtė dhe liri nuk mund tė kufizohet me ligj, pavarėsisht rrethanave ku gjendemi, madje njė liri e tillė ėshtė e lejuar edhe gjatė kohės sė gjendjes sė luftės.
Edhe e drejta ndėrkombėtarė pėr tė drejtat e njeriut garanton qė secili ka tė drejtėn e lirisė sė mendimit, tė ndėrgjegjes dhe tė fesė (neni 18 i Deklaratės Universale pėr tė drejtat e Njeriut). Gjithashtu, ėshtė e garantuar qė secili ėshtė i lirė pėr tė pasur dhe jetėsuar nė gjirin e tij njė fe ose njė besim sipas zgjedhjes vetjake, si dhe lirinė pėr tė manifestuar fenė apo besimin e vet, qoftė individualisht apo sė bashku me te tjerėt, si publikisht ashtu edhe privatisht, nėpėrmjet kultit dhe kryerjes sė riteve, praktikave dhe arsimit. (neni 18 i Paktit Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat Civile dhe Politike tė Kombeve tė Bashkuara i vitit 1966 - hyri nė fuqi nė vitin 1976).
Gjithė hierarkia ushtarake janė pjesė e kėtij rendi kushtuetues dhe njerėz qė kanė nevojė tė besojnė dhe ta jetėsojnė fenė si vlerė universale nė pėrditshmėrinė e tyre, ndaj edhe armata e njė shteti tė caktuar duhet ta merrė parasyshė kėtė fakt tė pakontestueshėm. Mbase vlerėsoj tė nevojshėm ta pėrmendi kėtu edhe njė pėrvoj timen. Katėr muaj e gjysėm sa isha nė Kanada, kisha njė imam qė ishte edhe kolonel kanadez me gradė, pas tė cilit ēdo tė premte u lidhja pėr ta falur namazin e xhumasė, edhe atė, ai kėtė ritual kryente duke qenė me uniformė ushtarake. Dihet se shteti i Kanadasė ėshtė anėtar i plotė i NATO-s dhe nė atė vend unė me kėnaqėsi kryeja obligimet fetare qė natyrshėm i pėrkasin secilit besimtar. Ndėrsa edhe pse pretendente pėr nė kėtė familje, ende nė Armatėn e Republikės sė Maqedonisė nuk shihet ndonjė xixė shprese pėr krijimin e kushteve tė shprehjes sė lirė tė fesė (jo vetėm lirinė e besimit tė pashprehur, ngase edhe nė komunizėm kjo liri ishte e paprekur, ngase nuk shihej prej njerėzve), si nė kohė paqeje ashtu dhe nė kohė lufte, ndoshta kjo si mbetje e rrjedhave tė dikurshme tė qėndrimit tė shtetit ndaj kishės gjatė periudhės sė socializmit. Thėnia se institucioni fetar ėshtė i ndarė nga shteti (neni 19 paragrafi 3 i Kushtetutės sė RM-sė), nuk duhet tė jetė njė pengesė ligjore pėr realizimin e tė drejtės kushtetuese tė shprehjes sė lirė tė fesė, qė nėnkupton se nuk duhet tė pengohet nė ēfarėdo qoftė rrethana.
Ndarja e kishės dhe e xhamisė prej shtetit mund tė kuptohet si njė ndalim i propagandės politike apo tentimit tė institucionit fetar pėr pjesėmarrje ose marrjen e pushtetit politik, por jo edhe ta injorojė gjendjen e tė drejtave dhe lirive themelore nė lidhje me ndjenjat fetare dhe nevojat e qytetarėve. Ndarja e institucionit fetar nga shtetit nuk nėnkupton edhe shekullarim institucional tė shoqėrisė, sepse nėsė shteti ėshtė me rregullim kushtetues shekullar, kėshtu nuk ėshtė edhe shoqėria. Shteti duhet t’i pėrmbahet parimit se nuk duhet tė imponojė shprehje tė besimit ndaj anėtarėve individualė tė ushtrisė, por kjo nuk nėnkupton se duhet t’i shmanget sigurimit tė kushteve tė nevojshme pėr shprehjen e lirė tė fesė, si nė kohė paqeje ashtu dhe nė kohė lufte. Nėse shteti ėshtė i ndarė prej fesė, me kėtė nuk nėnkuptohet edhe shpallje luftė atyre qė duan ta pėrvijojnė besimin e tyre ndaj Krijuesit tė botėve, sepse pėrmes kėsaj do tė kishim ndėrhyrje nė ēėshtjen mė tė ndjeshme nė jetė, siē ėshtė ajo e tė besuarit dhe tė vepruarit nė pėrputhje tė plot me udhėzimet e Zotit.
Mbase sipas tė drejtės ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut, shteti ėshtė i obliguar qė edhe gjatė konfliktit tė armatosur tė sigurojė shprehjen e lirė tė fesė, madje edhe tė burgosurve apo pengjve tė luftės. Prandaj ėshtė e palogjikshme dhe fare e paarsyeshme qė shteti tė mos ju sigurojė tė njėjtėn liri ushtarėve tė tij, edhe mė keq, nėse i pengon ata prej njė tė drejte tė tillė themelore. Kėsisoj, ndėr vlerat themelore tė rendit kushtetues tė Republikės sė Maqedonisė pėrfshihen edhe kėto tė drejta: liritė dhe tė drejtat themelore tė njeriut dhe tė qytetarit, tė njohura me tė drejtėn ndėrkombėtare dhe tė pėrcaktuara me Kushtetutė (neni 8, paragrafi 1, alineja 1 e Kushtetutės sė RM-sė)
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.