Kur i pandershmi nderohet edhe prej tė ndershmėve
nga Iljasa Salihu
Tė jesh sot i pandershėm ėshtė bėrė njė nder i madh. Nderin e tė pandershmėve e mbron vetėm ai qė pohon se rojtari i vreshtave duhet tė vėhet edhe aty ku vėrshimi i ujit qė moti e ka trajtėsuar atė vend nė moēalishte. Nė kėtė mendėsi tė pamend, tė nderojnė edhe tė ndershmit, ulesh nė vendin ku natyrshėm i pėrket tė ndershmėve, tė jepet fjala falas pėr t’i dhėnė kėshilla gjithashtu falas atyre qė historikisht kishin mohuar dukurinė e pandershmėrisė dhe pėr pasojė kishin ndėrtuar diga tė ēeliktė nė rrugė, qė pastaj me shumė gulēe bėhej e mundur ecja pėrpara, ose me shumė pengesa lihej i qetė nė rrugė, qoftė edhe nėse nuk kishte ndėrmed nė ato ēaste tė ecte.

Ju ka rastisur tė jeni i pranishėm nėpėr dasma, ndeja, konferenca, tubime politike, pėrurime librash, xhamia, shkolla e njė varg institucionesh e vendesh qė nė spikamė kanė pėrurimin e vlerave njerėzore, t’i shihni seē nderohen ata qė nė kopshtin e jetės sė tyre mbollėn dhe korrėn vetėm dėme, lemeri dhe pėrgjim, mbase edhe duke i epėrsuar dukshėm kundrejt atyre qė nė arat e tyre mbollėn dhe korrėn njerėzi dhe pėr pasojė tė atyre qėndrimeve nė atė kohė, kuptohet edhe nė kėtė kohė qė mbėrthehet me shumė pak njerėzi, hoqėn tė zitė e ullirit, mbase edhe sot, shumė pakė pėr tė mos thėnė aspak nuk nderohen, apo nuk u caktohet vendi i duhur, edhe pse kėtyre tė sfiliturve shihet se ngjeshur u mungon aftėsia e pėrshtatjes nė llojllojshmėrinė e mjediseve.

Qė ēėshtja tė bėhet edhe mė e rėndė, kjo shprehi, tashmė e mishėruar nė ēdo cep tė pėrditshmėrisė sonė, arsyetohet me plot vetėdije prej atyre qė janė tė vetėdijshėm se njeriu qė ėshtė duke u nderuar fare pa vend, bėhet me qėllim tė mbėrritjes sė njė qėllimi tė mirė. Sa e habitshme! Si u bėka qė mjeti i keq ta arsyetojė qėllimin e mirė. Vallė, ėshtė kjo cilėsi e njerėzorės, edhe pse bėhet prej njerėzve? Mbase duhet ditur edhe atė se jo ēdo njeri ėshtė i pėrthekuar me njerėzi, madje mos tė harrojmė se edhe budallai i bėrė dhe jo i lindur ėshtė i pajisur me kokė tė njeriut. Duke e pėrdorur si fjalėkalim nderimin e tė pandershmėve, gjoja se pėr ta kryer njė vepėr tė mirė, nė tė vėrtetė lloji i pėrkrahėsve tė kėtij koncepti nuk janė duke bėrė gjė tjetėr, pos duke kultivuar tė keqen nė kopshtaqet e pėrgjithshme, loza e sė cilės shumė shpejtė mund tė mbėrrijė nė maje tė sythit dhe padyshim se do ta kalbte edhe atė, pėr tė cilin thanė se ėshtė produkt i qėllimit tė mirė. Shtrohet pyetja se ēka do tė bėhet pastaj, kur dihet mirėfilli i harlisjes sė tė keqės pėr arsye tė mbėrritjes sė njė tė mire, kur ėshtė e njohur se molla e kalbur nė mesin e nėntė mollave tė tjera do ta ketė fjalėn kryesore.

Puthadorėsi i cili me fjalė tė tjera mund tė quhet edhe doras i njė vrasjeje me paramendim, qė pėr dekada me radhė gjuajti nė ndėrgjegjen e atyre qė kėrkonin drejtėsi pėr vete, pėr familjet e tyre dhe pėr shoqrinė qė i pėrkisnin, me nderin qė i bėhet, nėnvetėdijshėm do tė mendojė se paska qenė dhe ende qenka njeri i drejtė, paska punuar pėr tė mirėn e kėtij vendi dhe tė kėsaj shoqėrie, ndaj kėtė metodologji dhe koncept tė tė menduarit dhe tė tė vepruarit me vrull qenka e nevojshme ta pėrurojė dhe ta kultivojė, ngase kėshtu njerėzimi paska mundėsi me ecė pėrpara, duke krijuar kėshtu mjegull nė kokat e brezave qė pritet t’i marrin mbi supet e tyre bjeshkėn e derteve qė natyrshėm i ka dhe do t’i ketė ēdo popull. Me kėtė lloj nderimi kushtuar tė pandershmėve, do tė bėhet e mundur rrezatimi i shembullit tė keq, prej tė cilit fitojnė vetėm keqbėrėsit. Pėrmes kėsaj mendėsie nuk do tė mbėrrijmė qė ta tėrheqim kėnaqėsinė e Krijuesit, mbase edhe ta arsyetojmė ėmbėlsinė e detyrave qė Ai prej neve kėrkon, sepse botėkuptimi i hakut do tė pėshtjellohet nė strumbullarin e krijuar prej keqbėrėsve dhe atyre qė pandehin se janė njerėz vepėrmirė, por qė pėr hir tė njė interesi tė ultė tė kėsaj bote e heshtin dukurinė e tillė, mbase shpeshė edhe praktikisht dhe sipėrfaqėsisht e pėrkrahin llojin e tyre.

Shembulli i mbėrritjes sė qėllimit tė mirė me mjet tė keq ėshtė sikur i atij qė kishte vjedhur para me qėllim qė t’i ushqejė skamnorėt!
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.