Gjak nė kėmishė tė bardhė
nga Iljasa Salihu

Gurrė gjaku nė Shqipėri! Vallė ky vend ėshtė nė luftė? Assesi, madje prej kreut tė saj dėgjojmė fjalė miradie pėr kėtė vend, si ato: Shqipėria po ndryshon; Shqipėria lokomotivė e gjithė shqiptarėve; Shqipėria shėmbėlltyrė pėr rajonin; e tė ngjashme. Nuk tė habisin kėto deklamime me emfazė tė kreut tė saj, kur dihet se edhe kjo ėshtė njė mbetje e atij qė vrau gjithēka shpirtėrore, madje edhe nė kohėn kur ky deklamues ishte i pranishėm nė atė oazė tė krimit shumėngjyrėshe dhe si rrjedhojė e asaj pėrpjekje kozmike, mjekonte atė qė vriste e priste dhe fare nuk llogariste pasojat e atyre qė nuk pajtoheshin me ideologjinė e sėmurė tė tij. Me tė drejtė disa shqiptar qė kishin kuptuar ēiltėr realitetin e kėsaj panorame mynxyrė, kishin trajtėsuar vargje poezish nė vargje tė pėrshtatshme pėr kėtė kohė, si ato vargje pėr mėmėdheun, ku prej brengės sė madhe recitonin: “Mėmėdhu quhet toka, ku pėr njė fjalė tė shkon koka, ku kam urrejtur mėmė e atė, ku mė shporri edhe guri thatė, ku kam glasuar shtėpinė, ku kam mohuar Perėndinė...”! Nė kėto vargje ėshtė paraqitur pasqyra mė e drejtė e realitetit shqiptar, edhe pse kėtė skajshmėrishtė ēdo njeri i menēur do ta urrente.
Shqipėria vėrtetė ėshtė shndėrruar nė pellg tė pėshtirė, ku pllangat e gjakut dhe trandja prej kėsaj pamjeje janė bėrė kryefjala e shqetėsimit mbarshqiptar. Nė kronikėn e gurit tė zi, lexojmė lajme rrėqethėse. Vriten katėr policė; arratiset i burgosuri dhe vret njė gardian tė burgut; vritet nė mes tė ditės kryepolici; vritet vogėlushi si pasojė e hakmarrjes; babai godet tė birin me sėpatė; pėrdhunohet dhe vritet njė adoleshente; e pėrdhunuara e vret pėrdhunuesin dhe kokėn ia hedh nė mes tė rrugės; prej shpejtėsisė jotokėsore tė njė furgoni mbyten shtat njerėz; nuk kishte para pėr ta paguar taksinė dhe pėr rrjedhojė ia heq kokėn dhe sė fundmi nė kėtė kronikė tė gurit tė zi lexuam se shfaroset njė familje e tėrė nė Lezhė, mbase lus Zotin qė pas kėtyre lajmeve tė mos dėgjojmė pėr vrasje, pėrdhunime, mashtrime dhe aksidente si rrjedhojė e ngjasimit tė makinave me trenin e shpejtė.
Kjo ecejake vėrtetė ėshtė shqetėsuese. Jemi tė njoftuar se nė kėtė pellg ku lundrojnė pllangat e gjakut, gjakatari komunist Enver Hoxha, pėr dyzet vjet ia hoqi dhunshėm besimin nė Zot njerėzve, me kėtė gjymtoi rėndė sjelljet njerėzore, moralin dhe bamirėsinė. Megjithėkėtė, kaluan njėzet vjet prej perėndimit tė asaj perandorie tė sė keqės dhe shqiptari i sotėm ka mundėsi ta zgjedhė tė mbarėn dhe tė mirėn, pavarėsisht padrejtėsive tė shumta shtetėrore, ku pa asnjė lloj merite, brenda natės shqiptari i sotėm bėhet i pasur dhe brenda natės tjetėr vrasėsi shpallet i pafajshėm dhe familjes sė tė vrarit i mbetet tė pėrzgjedhė ndėrmjet hakmarrjes dhe faljes, edhe pse pėr kėtė tė parėn shqiptarėt janė tė shquar.
Nė vend tė paraqitjeve shpresdhėnėse, tė gjithė, pavarėsisht ushtrimit tė detyrės dhe fushės profesionale, me theks tė veēantė prijėsit fetar islam, duhet t’i rreken mė ngjeshur kėtij shqetėsimi tė pėrditshėm, tė mbjellin fillimisht besim nė Zot, tė punojnė qė kėta tė paudhė tė binden se nuk meriton tė adhurohet askush pėrpos Tij dhe pastaj tė punojnė vullnetshėm nė kėtė arė tė lėnė djerrinė pėr dekada me radhė, sepse lulja e njerėzisė nėse vazhdon edhe mė tej tė ujitet me gjak, ajo do tė shndėrrohet nė njė kuēedėr gojėmadhe, banorė tė sė cilės do tė jenė edhe ata qė nė emėr tė paqes bėnin ērregullime nė tokė, mbase edhe tė drejtit qė bėnin sehir pėrballė asaj katrahure.Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.