Statistikat politike tė popullsisė
nga Hamdi Nuhiju
Hamdi Nuhiju
Secili shtet nė botė bėn regjistrimin e popullsisė. Regjistrimi i popullsisė bėn tė mundur qė sa mė lehtė tė pėrcaktohen parametrat ekonomik, politik, por edhe tė matet forca e njė shteti nė krahasim me shtetet tjera. Ky regjistrim mundėson edhe aspektin e investimeve pėr disa shtete tė vogla. Njashtu mundėson edhe formėn e mos diskriminimit nacional dhe fetar nė vende tė ndryshme. Por, askund nuk duhet qė tė kushtėzoj regjistrimi i popullsisė tė drejtat e qytetarėve tė atij vendi. Ajo gjė duhet tė jetė masė e demokracisė dhe jo e demokratėve. Paramendoni themelimin e Republika Sėrbska nė Bosnje dhe Hercegovinė nė njė periudhė kur bėhej masakėr dhe luftė nė Bosnje nga ana e serbėve. Paramendoni statusin e veēantė tė popullatės serbe nė Kosovė, nė njė periudhė kur bėhej spastrim etnik mbi shqiptarėt mysliman tė Kosovės nga ana e Serbisė. Paramendoni kėrkesat e pandėrprera tė Beogradit pėr ndryshimin e pozitės sė popullsisė serbe nė Mal tė Zi, dhe nė fund ankesat e pafundme tė kėsaj politike ndaj popullsisė boshnjake nė Sanxhak dhe asaj shqiptare nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc.
Nėse gjėrat do ti shihnim nė parametrin e tė drejtave nė bazė tė numrit, atėherė popullata serbe nuk do tė duhej tė ishte kaq e favorizuar nė Ballkan. Pasi qė pėr nga numri, popullata serbe nė Bosnje dhe Hercegovinė ėshtė minoritet, njashtu edhe nė Kosovė dhe nė Mal tė Zi. Por, njė formulė e kėtillė ekziston vetėm nė logjikėn e popujve qė janė mėsuar tė ushqehen me diskriminim ndaj popujve tjerė.
Pejgamberi Muhamed sugjeron qė si Ummet-popull tė shtohemi, pasi qė Ditėn e Llogarisė do tė krenohet me numrin e madh tonin.
Baza e shtimit dhe regjistrimit tė popullsisė ėshtė njė rrėnjė e fortė pėr stimulimin e kėsaj veprimtarie. Por, forma e aplikimit tė saj, dhe qėllimi se ku duhet tė arrihet ėshtė gjė e turbullt dhe me shumė pikėpyetje nga njerėz tė ndryshėm.
Sipas zėvendės kryeministrit tė Maqedonisė, Abdilaqim Ademi, prej me 1 prill 2011 deri mė 15 prill tė kėtij viti duhet bėrė regjistrimi i popullsisė nė Republikėn e Maqedonisė. I gjithė ky proces kushton afėr 14 milion euro nė tė cilin janė tė pėrfshirė 18500 veta.
Regjistrimi do tė realizohet nga Komisioni Shtetėror i Regjistrimit (KSHR) nė bashkėpunim me Entin Shtetėror tė Statistikave (ESHS), duke pėrfshirė edhe njė monitorim sipėrfaqėsor nga Eurostat, institucioni i BE-sė pėr statistika.
Forma e regjistrimit tė popullsisė nuk ėshtė e drejtė. Komisioni pėr regjistrim tė popullsisė pėrbėhet nga 20 veta, njerėz tėrėsisht partiak tė lidhur direkt me garniturėn udhėheqėse nė kėtė vend.
Rreth regjistrimit tė popullsisė reaguan dy partitė politike shqiptare nė opozitė, Demokracia e Re dhe Partia Demokratike Shqiptare.
“Cili ėshtė roli i atij komisioni prej 20 anėtarėve, kur dihet se regjistrimin e udhėheq Enti Shtetėror i Statistikave. Ne gjithashtu jemi tė pakėnaqur edhe me periudhėn e realizimit, ku nė vend qė tė kryhet regjistrimi gjatė muajve tė verės, ai po ndodh nė muajin prill”, ka theksuar zėdhėnėsi Hoxha, duke shtuar si ēėshtje problematike edhe mungesėn e kuadrove shqiptare nė ESHS.

Ndėrkaq nga PDSH-ja thanė se nėse nuk zgjidhen ēėshtjet e marrjes me nėnshtetėsi nga shqiptarėt e Maqedonisė nga ana e kėtij shteti, atėherė ato si parti do tė thėrrasin nė bojkotim tė regjistrimit tė popullsisė.
Nėse bojkotohet regjistrimi i popullsisė atėherė dėmi ėshtė mė i madh sesa dobia e regjistrimit tė popullsisė, nga qė nė kėtė mėnyrė i hapet dera e diskriminimeve tė reja ndaj shqiptarėve nga ana e Gruevskit. Por, nėse kjo gjė ėshtė presion pėr zgjidhjen sa mė efikase dhe mė tė shpejt tė problemit tė shtetėzimit tė shqiptarėve nė Maqedoni, atėherė kjo deklaratė mban.
Kemi shumė raste nė Maqedoni ,ku shqiptarėt nuk kanė arritur qė tė marrin nėnshtetėsi ngaqė maqedonasit prej tyre kėrkojnė njohjen e gjuhės maqedonase. E si mund tė kėrkosh mėsimin e kėsaj gjuhe nga njė nėnė shqiptare e cila i ka bėrė 60 vjet nė kėtė shtet?
Mendoj se edhe kėsaj here, statistikat e popullsisė do tė jenė tėrėsisht politike nė dėm tė shqiptarėve. Se po qenė tė sakta, dhe me natyrėn e popujve nė vend, atėherė shqiptarėt qė shumicė janė mysliman duke ndjekur porosinė e Profetit tė tyre do tė shtoheshin, ndėrsa maqedonasit qė shumicė janė ortodoks duke ndjekur porositė e Shėn Pjetrit pėr shenjtėrinė e priftėrinjve, do tė kishin ulje nė numėr tė popullsisė.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.