Pse kemi vetėm parti “tė djathta”
nga Fatos Lubonja
Panorama
Me gjithė pėrpjekjet qė bėn Berisha pėr tė na paraqitur si njė pėrjashtim nė botė pėrsa i pėrket moskrizės, kush ka sy nė ballė dhe mendjen tė paturbulluar nga ankthi i pushtetit dhe parasė, e konstaton mjaft lehtė gjendjen e vėshtirė tė vendit. A nuk ishte edhe paaftėsia e qeverisė pėr tė dėmshpėrblyer ish-tė pėrndjekurit politikė konform ligjit njė shenjė e krizės?
Nė fakt, Shqipėria ka mjaft situata tė ngjashme apo tė pėrbashkėta me dy vendet kryesore fqinje nė krizė, Italinė dhe Greqinė, prej tė cilave mund tė themi se kemi imituar edhe shumėēka nga sistemi politiko-ekonomik. Mbi tė gjitha, kemi tė pėrbashkėt faktin se kriza jonė nuk ėshtė thjesht e vetėm krizė ekonomike, por edhe krizė e besimit nė klasėn politike qė e ka qeverisur vendin kėta njėzet vjet. Me fjalė tė tjera, si pėr opinionin e gjerė andej edhe kėtė kėtej, nė thelb tė krizės qėndron fakti se kėto vende janė qeverisur nga njė kastė politike ekonomike dhe mediatike qė ka abuzuar me pushtetin pėr t’u pasuruar pėr vete duke lėnė tė tjerėt nė mjerim e sė fundi edhe nė pasiguri jetese.
Ndėrkaq, Shqipėria ka edhe mjaft ndryshime nga kėto vende. Njėri prej tyre, qė tėrheq vėmendjen veēanėrisht dhe meriton njė analizė tė gjerė, ėshtė fakti qė nė Greqi dhe nė Itali, si rezultat i kėtij zhgėnjimi tė thellė, kanė lindur parti tė fuqishme tė majta qė udhėheqin nė sondazhe: Syriza nė Greqi ėshtė partia e parė nė sondazh dhe po ashtu nė Itali lėvizja “Cinque Stelle” (Pesė Yjet) ėshtė bėrė kėrcėnimi numėr njė i tė gjithė kastės. Kurse nė Shqipėri kanė lindur dy parti tė reja, qė janė, qė tė dyja, tė djathta.
Si ta shpjegojmė kėtė ndryshim?
Fillimisht duhet thėnė se kriza, normalisht, duhej tė provokonte reagimin/lindjen e forcave tė majta, sepse ėshtė e majta ajo qė pėrfaqėson interesat e atyre qė pėsojnė mė shumė se kushdo nga kriza: shtresat mė tė brishta tė shoqėrisė. Dikush, duke iu referuar historisė, mund tė thotė se edhe fashizmi, dhe nazizmi, si lėvizje e djathtė ka lindur si rezultat i krisės. Por kujtoj se pėrsa i pėrket sistemit ekonomik, fashizmi dhe nazizmi ishin kundėr kapitalizmit qė prodhoi krizėn. Erza Paund e dashuroi aq shumė fashizmin e Musolinit mu pse ishte kundėr usuria-s (fajdexhinjve kapitalistė); ideologjia e Hitlerit ishte nacional – socializmi.
Pėr tė shpjeguar shkakun – ose mė saktė njė nga shkaqet kryesore, sipas meje, tė ndryshimit tonė me Greqinė apo Italinė pėrsa i pėrket lindjes sė partive tė reja nė kohė krize – mė duket me vend tė them dy fjalė pėr lėvizjen e Pepe Grillos nė Itali, sepse, sipas mendimit tim, realiteti italian, edhe pse shumė mė i sofistikuar sesa i yni, ėshtė mjaft i ngjashėm me sistemin tonė – sigurisht, nė mėnyrė tė tillė qė ne mund tė quhemi njė kopje e thjeshtėzuar, banale e tij.
Nė Itali ka njėzet vjet qė dominojnė dy parti kryesore. Ka dominuar Berluskoni i alternuar nga Partia Demokratike, baza e sė cilės ėshtė ish-Partia Komuniste, e cila, edhe kur ka qenė nė opozitė, ka qeverisur, megjithatė, shumė provinca e komuna tė rėndėsishme tė vendit. Pas njėzet vjetėsh nė pushtet kėto dy parti kanė arritur minimumin e pikėve nė sondazhe dhe, sipas disa zėrave tė fundit, ato po nxitojnė pėr nė prag tė zgjedhjeve tė ndryshojnė ligjin elektoral, sepse pėrndryshe, sikurse tha njė nga eksponentėt e partisė sė Berluskonit, Grillo, mund tė shkojė nga 30% te 80%.
Ē’ėshtė lėvizja e Grillos qė ka arritur nė njė kohė tė shkurtėr njė sukses kaq galopant? Sė pari duhet vėnė nė dukje se Grillo e ka krijuar lėvizjen e tij nė internet. Madje ai akuzon tė gjitha mediat se janė “teatrino” e kastės politike. (A nuk ju tingėllon kjo shumė e ngjashme me mediat tona?) – duke i bojkotuar ato. Ai ėshtė kundėr pushteteve tė forta – tė bankave dhe pasunarėve, akuzon rrjetin e sistemit politik italian (si qendrėn e majtė edhe atė tė djathtė) si njė rrjet korrupsioni tė paparė, kėrkon tė ndryshojė partitokracinė nė favor tė njė demokracie mė pjesėmarrėse, ka qėndrime tė forta ekologjiste. Por, pa u zgjatur mė tej nė programin e tij, mund tė them se, pavarėsisht nėse janė dakord me tė apo jo pėrsa i pėrket programit, shumica e italianėve bien dakord se Grillo ka njė konsensus kaq tė madh pėr shkak se ai shpreh nevojėn e shkatėrrimit tė sistemit ekzistues nė Itali, tė kalbur e tė korruptuar deri nė palcė si dhe tė kastės politike qė e ka ngritur kėtė sistem. Sistemi dhe njerėzit e tij, sipas Grillos, janė dy anė tė sė njėjtės medalje, prandaj lėvizja “Pesė Yjet” synon kandidimin e njerėzve tė rinj qė nuk kanė qenė pjesė e sistemit tė vjetėr. Pra, janė tė shumtė ata qė thonė sot se qoftė edhe vetėm me shkatėrrim, Grillo do t’i bėnte njė shėrbim tė madh Italisė sepse, pas tij do tė lindte diēka e re. E njėjta gjė thuhet, nė thelb, edhe pėr Syrizėn nė Greqi. Tė rinjtė grekė tė Athinės e Selanikut, qė mbėshtesnin Syrizėn nė zgjedhjet e fundit, mbyllnin nė shtėpi prindėrit qė tė mos shkonin tė votonin pėr partitė tradicionale tė kastės. Pėr kėtė kastė fliste edhe lajmi i arrestimit tė gazetarit grek qė denoncoi kontot e saj bankare jashtė vendit.
Analiza se pse nė Shqipėri, me gjithė krizėn e rėndė, kanė lindur dy parti tė djathta dhe asnjė e majtė, meriton njė debat qė e tejkalon hapėsirėn e njė shkrimi tė tillė. Unė, megjithatė, dua tė theksoj njė aspekt tė kėtij fenomeni qė mė duket shumė i rėndėsishėm. Them se partitė qė po kėrkojnė tė sfidojnė sot PD-nė dhe PS-nė janė tė djathta sepse liderėt e tyre nuk duan tė ndryshojnė apo shkatėrrojnė sistemin, por thjesht tė bėhen pjesė e tij apo tė mbeten nė tė me njė emblemė tjetėr. Si e argumentoj kėtė? Mė sė pari le tė them se ēfarė duhet tė kuptojmė me fjalėn “sistem” nė Shqipėri. Thjesht dhe qartė atė qė kupton edhe Grillo nė Itali: politika nė shėrbim tė ekonomisė sė fitimit tė kastės; politika e kapur gjithnjė e mė shumė nga mafia, gazetaria po nė shėrbim tė kėtij grupi/kaste, ēka nė Shqipėri ka marrė trajta shumė herė mė tė shėmtuara dhe abuzive, por edhe mė falimentare. Po ē’lidhje ka e djathta me kėtė sistem? Ka, sepse fasada ideologjike qė e ndihmoi ngritjen e kėtij sistemi ishte e djathtė nė kuptimin e kultit tė privatizimit si zgjidhje e ēdo problemi nėpėrmjet privatizimit apo nėpėrmjet idesė sė zhvillimit si ēimentifikim qė nėpėrkėmbi ēdo lloj kujdesi pėr ambientin dhe cilėsinė e jetės. Nuk dua tė them me kėtė se ne kemi parti vėrtet tė djathta, absolutisht jo. Nė Shqipėri s’ka tė majtė dhe tė djathtė, por vetėm pasunarė qė kanė kapur parti dhe shtetin, dhe tė varfėr qė s’kanė as parti, as shtet nė krah tė tyre. Desha tė them se kėta qė kanė parti dhe gazeta, dhe televizione, dhe shtetin, si nga PD-ja, edhe nga PS-ja, LSI-ja etj., e kanė pėrdorur ideologjinė e djathtė, qė ka nė bazė tė vet lirinė maksimale tė sipėrmarrjes, interesin e privatit qė kėshtu prodhon mė shumė, pėr tė ndėrtuar sistemin e grabitjes sė shqiptarėve dhe se, nga ana tjetėr, nėse duam tė godasim vėrtet sistemin dhe kastėn qė e ka ngritur atė, kjo mund tė bėhet sot nga njė parti e majtė, qė duhet tė kėrkojė tė vendosė mė shumė kontroll tė shoqėrisė/publikut mbi kėto interesa – pa harruar, sigurisht, se edhe ajo mund ta pėrdorė tė majtėn si fasadė. Kurse parti tė djathta, aq mė tepėr njerėzish qė deri dje kanė qenė pjesė e kastės, premtojnė shumė pak nė kėtė aspekt, sepse nė tė ndjehet “investimi” i atyre qė punojnė sipas tė njėjtit sistem.
Po tė vėsh re kritikat qė bėhen nga dy partitė e reja sot pėr gjendjen ku ėshtė katandisur vendi, ato pėrqendrohen tek individi Sali Berisha dhe individi Edi Rama, kryesisht tek autoritarizmi dhe korrupsioni i tyre, por s’gjen, ama, asnjė tentativė serioze pėr t’u marrė me tėrė atė sistem politik, mediatik, ekonomik qė kėta individė udhėheqin dhe i shėrbejnė njėkohėsisht dhe veēanėrisht me protagonistėt e tjerė tė kastės, nė skenė apo prapaskenė. Kėshtu, po t’i heqėsh disa fraza pėr ish-pronarėt dhe ish-tė pėrndjekurit, programit tė Bamir Topit nuk i mbetet veēse denoncimi dhe sharjet pėr Berishėn dhe Ramėn si autoritarė. Asnjė depėrtim mė thellė nė rrjetin e interesave abuzive qė Berisha e trashėgoi nga socialistėt, e jo mė ndonjė propozim mbi ndryshimin e kėtij sistemi. Kreshnik Spahiu, po ashtu, bėn ndonjė denoncim mė shumė pėr disa pasoja, thekson mė sė shumti tradhtitė e Berishės se i ka dhėnė grekut detin, tund flamurin, por asnjė analizė tė sistemit politik, ekonomik, mediatik qė e ka futur vendin nė njė ekonomi piramidale dhe aq mė
pak ndonjė propozim se si mund tė dilet prej tij. Pėr tė pėrmendur vetėm njė shembull: Sot pritet me ankth qė “shpėtimi” t’i vijė Shqipėrisė nga shitja e Albpetrolit. Edhe ish-tė burgosurit politikė aty e kanė shpresėn e dėmshpėrblimit. Por askush nga kėta qė pėrmenda nuk pėrmend se aksionisti kryesor i shoqėrisė qė kėrkon tė na shpėtojė tė gjithėve i ka Albpetrolit, qė s’e ka blerė akoma, d.m.th. shtetit, rreth 100 milionė dollarė borxh dhe qė askush nuk ia kėrkon. Apo qė u ka borxh disa azerbajxhanasve ndonja 70 milionė tė tjerė dhe qė – sipas njė shkrimi tė Baton Haxhiut – pėr turp tė gazetarisė nuk u dha nga asnjė media shqiptare, pasi gazetarėt, sipas thashethemeve, “u blenė”. A kanė para, apo kanė borxhe kėta njerėz? Nuk e dimė. Kush do t’i paguajė ato. As kėtė nuk e dimė. Si i kanė vėnė paratė pasunarėt tanė qė blejnė pėr tė sponsorizuar njė fondacion tė gruas sė Kryeministrit njė pikturė 100 000 dollarė? Ēfarė taksash paguajnė kėta? Po shteti ēka bėrė dhe ēfarė bėn? Po ky Bamir Topi qė deri dje ka qenė kryetar i shtetit, a mund tė jetė jashtė kėtij rrjeti? Po ky Spahiu qė ka qenė zv.kryetar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė? Ka shumė pyetje qė ngrihen e qė po t’u kapėsh fillin, tė ēojnė nė rrjetin e sistemit pėr tė cilin flas, qė po bėhet mortja jonė, e qė kėto parti, ndryshe nga ato qė pėrmenda nė Greqi apo Itali, nuk e prekin fare.
Lexova nė njė lajm tė fundit se Edi Rama i PS ka deklaruar se do ta ēlirojė arsimin nga politika, duke nėnkuptuar me kėtė ēlirimin nga Berishėn. Por problemi thelbėsor, sipas meje, nuk ėshtė ky. Problemi thelbėsor ėshtė ēlirimi i politikės, edhe i Edi Ramės vetė, nga sistemi tė cilit i shėrben ai dhe politika e tij, dhe qė, si gjarpri qė kafshon bishtin, edhe e udhėheq njėkohėsisht. Pėrndryshe, ēlirimi nga Berisha, tė cilit sot po i kėndohet aq shumė, dhe jo pa arsye, ashtu si ai nga Berluskoni qė ndodhi mė nė fund nė Itali, do tė rezultojė njė ēlirim i rremė.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.