Ēfarė morali pėr brezat e rinj?
nga Ermal Hasimja
Panorama
Ka diēka mė tė keqe sesa problemet e sistemit arsimor, dhe kjo nuk vjen dhe aq nga shkolla, sesa nga vetė familja dhe shoqėria nė pėrgjithėsi.
Ėshtė morali i ngordhalaqit. Njė moral qė nuk pėrcakton parime veprimi pėr individin, por parime justifikimi pėr dėshtimin e tij. Dhe si nė ēdo shoqėri tjetėr, ai rrezikon tė marrė pėrmasat e shumicės.
Po marr disa shembuj tė kėtij morali. Sė pari thėnia proverbiale: “Vetėm tė paaftėt ēajnė sot”. Po tė ulemi e llogarisim njerėzit qė njohim rrotull nesh, na rezulton menjėherė se statistikisht thėnia nuk ėshtė e vėrtetė. Por ajo ka statistikisht diēka tė saktė: tė paaftėt vėrtet arrijnė tė gjejnė punė. Por ku? Nė shtet, me shumicė. Sepse shteti nuk funksionon me parimet e meritokracisė. Kėtė e dimė: kėshtu ka qenė dhe do tė vazhdojė tė jetė edhe pėr shumė kohė. Por ēfarė emri do t’i vinit njė personi qė synimin madhor tė jetės sė tij e ka tė zėrė njė vend “pune nė shtet”, nė kėtė shtet qė kemi? Njė njeri qė arritjet e jetės sė tij i mbyll brenda sigurimit tė njė rroge tė paqtė e njė karriere lineare? Kjo ishte e kuptueshme nė kushtet e mbijetesės nė komunizėm. Por sot? A ėshtė rroga pėrkufizimi i plotė i realizimit tė vetvetes? Kjo ėshtė njė nga arsyet pėrse zakonisht kur dėgjoj njerėz qė ankohen se tė paaftėt u kanė zėnė vendet e punės nė shtet, mė kap ndjesia se ata vetė janė mė keq se kėta tė paaftė. Sepse tė paaftit militant tė paktėn mė duhet t’i njoh meritėn e paligjshme e tė palavdishme tė tė qenit aq i shkathėt sa t’i bėjė vend vetes. E nėse dikush nga kėta tė paaftė bėhet edhe ministėr, pyetja ime qėndron sėrish vetėm se me ndryshimin e nivelit: cili person i aftė, me integritet e me respekt pėr veten do tė donte tė ishte nė vendin e ndonjė ministri qė po ta shkarkonin si ministėr do tė mbetej pa punė, sepse nuk do ta punėsonin as pėr shitės supermarketi (me gjithė respektin maksimal pėr shitėsit)?
Ėshtė e qartė se jeta nuk ėshtė e lehtė dhe nuk ka pėr tė qenė asnjėherė, sepse ėshtė e pamundur qė dėshirat njerėzorė tė pėrputhen me mundėsitė e planetit pėr t’i pėrmbushur. Por, nėse Darvini ka pasur ndonjė gjė tė saktė nė teorinė e tij, ėshtė ajo ideja e thjeshtė se ata qė janė tė pėrgatitur mė mirė do t’u mbijetojnė mė lehtė vėshtirėsive.
Sė dyti, njė mendėsi akoma mė e frikshme mendoj se po rrėnon sot edukimin e brezave tė rinj. Tė gjithė njohim prindėr qė ua marrin vetė notat fėmijėve tė vet qė nė klasė tė 6-tė, pastaj harrojnė se ua kanė marrė vetė dhe besojnė se fėmijėt i kanė gjeni. Dhe kur vjen momenti i pėrplasjes me ndonjė shkollė a mėsues kėrkues e rigoroz, natyrisht fajin e ka shkolla apo mėsuesi. Sepse procesi i pėrpunimit tė kujtesės ka funksionuar shumė mirė. Fajin e kanė gjithmonė tė tjerėt. Rezultati: fėmija natyrisht beson prindin hileqar dhe mekanizmin justifikues tė vetes. Nė plot raste prindi do tė vazhdojė ta “ndihmojė” me notat nga 9-vjeēarja e deri nė pėrfundim tė universitetit, madje mund t’i gjejė edhe punė, derisa njė ditė ky individ bėhet pikėrisht ai i paafti qė u ka zėnė vendin tė tjerėve (edhe kėta me plot tė paaftė mes tyre). Dhe prindi mund tė jetė i lumtur se i ka rregulluar jetėn. Nė njė punė shteti natyrisht, sepse nė privat funksionon ndryshe. Ja ku u kopsit edhe njė jetė tjetėr ngordhalaqi tė qetė. I gjithė ky proces katalizohet nga shumė mėsues “dashamirės” qė mendojnė se nuk ėshtė ndonjė gjė e madhe se e ėmbėlsojnė pak notėn. Pyesni nxėnėsit se si vihen notat nė 9-vjeēare. Pyesni prindėrit. Pyesni vetė mėsuesit. Jo tė gjithė
natyrisht. Ky “ėmbėlsim” i notės ėshtė ai qė shkakton shpesh dekurajimin dhe dorėzimin e nxėnėsit sapo pėrballet me sfida reale. Mėsuesit e tillė e kanė ndėrgjegjen e pastėr se i kanė “dhėnė njė dorė fėmijės”. Nė fakt e kanė marrė nė qafė. E kanė mashtruar dhe e kanė hedhur tė ēarmatosur nė njė betejė ku ka pak mundėsi tė arrijė diēka. Mund tė pyesėsh: por a ėshtė e mundur qė prindi t’ia bėjė kėtė fėmijės sė vet? Pėrgjigja: po tė mos ishte e mundur, do tė ishim si Zvicra e Suedia. Nuk ka magji, ka vetėm veprime njerėzore. Paradoksalisht ata qė i vuajnė mė tepėr pasojat janė ata qė futen nė kategorinė “ēun i mirė/gocė e mirė”, sepse atyre nota u jepet mė kollaj. Rrjedhimisht, edhe dėmi u bėhet mė i madh. Jam i sigurt se cilido lexues i kėtij shkrimi mund tė kujtojė nga vitet e shkollės se intensitetin mė tė lartė tė mėsimit e ka pasur nga mėsuesit rigorozė. Jo nga ata qė pėrmbysnin klasėn me 10 apo venin 10-ta pėr “sytė e bukur” dhe ēiltėrsinė e fėmijės.
Sė treti, vetė pėrsėritja, pranimi dhe theksimi masiv i teorisė sė tė paaftit qė bėka kėrdinė dhe s’paska lėnė shteg tė lirė, u mundėson fėmijėve e tė rinjve tė pėrgatisin sistematikisht dėshtimin e tyre nė jetė. Pse dreqin u dashka tė mėsosh, tė punosh mė shumė se tė tjerėt, tė mendosh mė shumė se tė tjerėt, tė durosh edhe talljen e njė shoqėrie antilibėr, nėse, nė fund tė fundit, siē thotė mami, babi, fqinji dhe daja, pėrsėri tė paaftėt do tė ta zėnė rrugėn? Pėr ta kuptuar rrezikun e kėsaj teorie kaq popullore nė Shqipėri, mjafton tė kujtosh se ėshtė njė teori pa zgjidhje. Pra, meqė tė paaftėt paskan nė dorė fatin tėnd, ēfarė tė mbetet tė bėsh? Teoria nuk jep pėrgjigje, por e nėnkupton: bashkoju tufės. Blegėrij edhe ti.
E vėrteta ėshtė se tė paaftėt janė tė suksesshėm vetėm nė raport me objektivat e tyre, madje ka shumė mundėsi as nė lidhje me to. Sepse nė sektorin privat nuk ka aq shumė altruistė sa t’ia lėnė nė dorė fatin e ndėrmarrjes sė tyre njė tė paafti. Sepse edhe nė punė shteti ata qė janė tė aftė arrijnė tė bėjnė diēka tė vlefshme pėr veten e tyre: CV-nė e tyre, respektin pėr veten dhe respektin e tė tjerėve pėr tė. Dhe e dini ēfarė: unė njoh njerėz (pak, por njoh) qė i kanė mbijetuar ndėrrimit tė qeverive… sepse janė tė aftė dhe sepse jo tė gjithė “shefat” janė aq idiotė sa tė mos kenė nevojė pėr tė aftė.
Por mėsuesit “dashamirės” dhe ėmbėlsues tė notave, prindėrit qė e dinė mė mirė se mėsuesi notėn e fėmijės sė tyre dhe ia dalin ta vėnė nė regjistėr, studentėt e kafeve qė ankohen se kanė mbetur pa punė prej tė paaftėve, tė gjithė kėta janė vetėm njė simptomė tjetėr e njė shoqėrie qė bėn sikur pėrgatit brezat e rinj, qė bėn sikur respekton ligjin, qė bėn sikur paguan taksat, qė bėn sikur punon, qė bėn sikur voton…., shkurt i njė shoqėrie qė bėn sikur dhe nė fund ua vė fajin politikanėve tė korruptuar, qė gjithsesi, i voton sėrish. E njė shoqėrie sė cilės i ka ngordhur qė nė maternitet nervi kritik ndaj vetes: jo ndaj tė tjerėve, ndaj VETES.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.