S'bėhet dasma pa flamur
nga Destan Jonuzi
Takova xhaxhi gazetarin qė preferon tė pijė duhan vetėm atėherė kur shkruan. E pyeta pse sot pinė cigare e makiato e nuk shkruan? Mė tha jam i frikėsuar! Pėr momentin nė cilėsin e njė gazetari tė rinjė qė ėshtė i etur tė dijė shumė e pyte pse dhe nga kush? Mu pėrgjigj me ironin e tij tė sinqert nga "flamuri". Deri sa bėnim muhabetin u mundova ta dyshifrojė dhe kuptova se ku do ta hedhė topin. Nuk kam dashur asnjėher tė jem ironik nė punėn tim e aq mė pak nė atė qė bėjnė tjerėt. Por mendoj se kur shfaqja teatrale luhet pa publik ka kundėrefekt. Regjisori nuk e ka kryer detyrėn si duhet.Flamurin e xhaxhi gazetarit e gjeta te Rufi Osmanin ndėrsa frikėn te demokratėt "e vjetėr". Ende pa dalur nė skenėn politike jepen vlersime nga mė tė ndryshme, madje se flamuri dėshiron tė bėhet "bajrak" se nuk mundeshka tė valėvitet nė "milet". Madje tė dilet e thuhet se ne kemi program.Po mirė de do thotė edhe ai apolitiki. Po ku janė ato programe? Athua tjerėt sdin tė shkruajn atė?Po pa dyshim. Por do ēdo send e ka vendin e vet. Njėhere ngrihet flamuri e mė pas lexohet akti i pavaresise. Ashtu na mėson historia. Apo jo?!Meqė dasma ėshtė afėr ajo sbėhet pa flamur. Por ēdo gjė e kam mė se tė qartė se pėr populistė krijimi i apatisė ndėr popuj ėshtė vyrtyt realizimi me ēdo kusht.Ndėrsa nė kuptimin e demokracisė, apatia d.m.th humbje e sensit tek votuesi i deridjeshėm. Pikėrisht tė frikėsuarit nga kjo krijojn afera, muhabete nga mė tė ndryshmet se gjoja ne mundemi tė pimė makiato edhe me laptop edhe pa laptop dhe se ne jemi mė tė fortėt. Flamuri asnjėher nuk ka qenė i nėpėrkėmbur historikisht, pasi qė ardhmėria e njė populli ėshtė rinia, nėse dikush tenton tė pėrbuz, stopoj apo dėmtoj atė, vetėm se krijon me ose pa vetėdije njė masė tė konsideruar intelektuale por edhe shpirtėrore tu pėrgjigjen nė tė njejtėn mėnyrė tė gjitha nismave dashakeqe drejt saj.Historia tregon se shpifėsit janė mposhtur gjithnjė pasi qė kanė gėnjyer shumė, duke e fshehur mos kapacitetin e tyre me shpifje. Pėrshtypja ime personale ėshtė se disa politikanė te ne kanė pasur nevojė pėr mė shumė edukim, pėr formim mė tė mirė shkollor dhe pėr mė tepėr kulturė urbane tė komunikimit.Ne edhe nė kulturėn gojore shqiptare kemi plot fraza e shprehje qė sugjerojnė se gjithēka qė fsheh truri e shfaq goja. Ashtu qė nė vend se tė dėshpėrohemi pėr atė gjendje, duhet tė na vijė keq dhe tė pėrpiqemi t’i edukojmė se kur dalin para kamerave, shikohen nga tė gjithė qytetarėt, pra jo vetėm nga kundėrshtarėt e tyre politikė. Po dasma pritet tė filloi. Ajo ska hije pa flamur.Partitė shqiptare duhet ta dinė deri ku ėshtė vija e kuqe, por kur ėshtė fjala pėr ēėshtjet madhore kombėtare, ata duhet tė dinė se deri ku ėshtė kufiri dhe ēka ėshtė “e tepėrt”. Se, populli mban mend dhe nuk fal!
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.