O sa mirė tė jesh shkupjan ...
nga Destan Jonuzi
Pėrfundimisht Shkupit, qytetit tė lashtė shqiptarė ... Shkupit tė Sylejman Vokshit, Azem Maranės e Hasan Prishtinės ju stolis emri me emrat qė meritojnė tė jenė pjesė e kėtij qyteti. Pėrfundimisht pas mė shumė viteve e shekujsh rrugėt dhe shkollat e Shkupit filluan tė frymojnė shqip.

Pėr ne qė Shkupin e kemi djep lindje, kjo padyshim se ėshtė njė arritje e shėnuar, qė pėr herė tė parė pas shumė dekadave Shkupi do tė mbajė emrat e personaliteteve dhe ngjarjeve historike shqiptare.

Pas mė shumė dekadave tė nėpėrkėmbjes sė dinjitetit tonė kombėtar pėrfundimisht qytetarėt e shkupit, kanė arritur qė vlerat e tyre kombėtare ti ngrejnė nė nivelin mė tė lartė, tja kthejnė dinjitetin jo vetėm vetes por edhe qytetit ku jetojnė.

Pėr disa vite nė aspektin e tė arriturave kombėtare Shkupi ka arritur tė barazohet me metropolet shqiptre Tiranėn e Prishtinė, kjo falė angazhimit tė tė gjithė atyre qė Shkupin e shikojn si qytetin e tyre, ku nga balta e oboreve tė ēerdheve e deri nė ahengjet gjimaziste e brucoshiadat studentore kanė pirė ēajn te 'abia' nė ēarshin e vjetėr tė Shkupit dhe bozėn nė Bit Pazar.

Pėr tjerėt ndoshta nuk mund tė jetė kjo edhe ndonjė arritje e madhe, por mjafton qė fėmijėt tanė qė sot janė nėpėr Ēerdhet e Shkupit nesėr me krenari tė theksojnė se mėsojnė nė shkollėn Ismali Qemali, Hasan Prishtina... apo pėr tė gjithė tjerėt tė thonė se jetojė nė rrugėn Juzuf Gėrvalla, Azem Marana, Bajram Curi, Iliria etj...

Kjo ėshtė njė e arritur qė krenohen gjeneratat e tanishme por aq mė shumė edhe gjeneratat e ardhėshme...

Bisedė pas bisede me njė mik timin nga Tirana, mė tha se nė aspektin e ngritjesė sė vlerave kombėtare Shkupi theu akullin me vendosjen e bustit tė Skenderbeut dhe tani vulosė kėto projekte me emėrimet shqiptare dhe mė ndėrtimin e sheshit Skėnderbeu.

Pa dyshim qė si ēdo shkupjan tjetėr qė i gėzohet velrave tė qytetit qė pėr tė ėshtė i mirė edhe kur ėshtė ftohtė edhe kur temperaturat ngriten ....

Shkupjanėt krenohen me qytetin e tyre, ata pėr asnjė ēastė nuk janė thyer gjatė gjithė kohės komuniste dhe poskomuniste. Edhe pėrskaj padrejtėsive tė shumta qė i janė bėrė kėtij qyteti Shkupi dhe bijtė e tij pėrfundimisht arritėn qė me mund e djerės ta kthejnė kėtė qytet nė qendėr zhvillimeve tė gjithmbarėshme kombėtare.

Desha tė them se tani me tė vėrtet Shkupit shumė i shkon pėr shtati shprehja 'O sa mirė qė jemi shkupjan oe...'.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.