MO, nuk doli nga lufta por ndėrpreu luftėn
nga Destan Jonuzi
Marrėveshja e Ohrit pėr disa, duhet tė jetė mbi ligjin, ndėrsa partizimi i saj ėshtė tentativa e pushtetit. Zyrtarė tė lartė kanė qėndrime hipokrite ndaj kėtij dokumenti. Marrėveshja Kornizė e Ohrit po pėrballet me njė afirmimi tė dyfishtė negativ.

Afirmimi i parė negativ ėshtė BDI, i cili po merr pjesė nė qeveri dhe qė bėnė partizimin e plotė nė strukturėn organizative, dhe madje edhe ekzekutimin apo dėshtimit tė Marrėveshjes.

Sė dyti, unė mendoj se ėshtė njė hendikep qė praktikisht Marrėveshja Kornizė tė marrė vlerėsime negative nga krerėt e shtetit si presidenti apo kryeministri. Kjo ėshtė pėr shkak se ajo i dėrgon njė porosi shumė negativ, kjo reflektohet negativisht te qytetarėt tė cilėt kėtė marrėveshje qė rrjedh nga lufta, e shohin si njė akt qė ndėrpreu luftėn.

Marrėveshja e Ohrit ėshtė njė akt historik qė meriton tė festohet nė Maqedoni, por ky mentalitet ėshtė shumė, shumė i vėshtirė, kėshtu qė ne mund lirisht tė themi se nė vend tė njė kohezion kombėtar pėr tė vendosur nė situata tė tilla dhe kushtet dhe festimet shkohet nė skajshmėrinė e thjeshtėsimit mė tė madh tė marrėdhėnieve, politike, etnike dhe kėshtu me radhė.

Pėr fat tė keq, qeveria e tėrė ėshtė njė lloj enciklopedi e injorancės.
Tė mos kėrkojė njė qasje tė ndryshme ėshtė e nevojshme interpretim i vetėm, por njė diskutim tė gjerė pėr atė se si tė ketė qasje nė realizimin dhe zbatimin e Marrėveshjes Kornizė. Ēdo arsye absolute tė mbetet pjesė e strukturave tė partisė vetėm pėr palėt qė janė nė pushtet.

Ėshtė shumė e dėmshme, qė ajo tė ketė njė reagim tė dyfishtė negativ. Nėse nuk kemi njė konsensusi, nėse nuk ndėrtohet njė lloj tė konsensusit si pėr zbatimin e Marrėveshjes Kornizė, Maqedoni nuk ka bėrė asgjė.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Reshjet e dendura te shiut dhe ererat e forta kane shkaktuar probleme te medha ne Tirane

Reshjet e dendura te shiut dhe ererat e forta kane shkaktuar probleme te medha ne Tirane