Koalicioni nė halle
nga Destan Jonuzi
Destan Jonuzi
Qeveritarėt tanė nuk kanė dru pėr vete, e jo mė pėr tė shitur, realizojnė projekte tė cilat janė me pasoja pėr ekonomin dhe interesin e qytetarėve ky ėshtė konstatimi thuaj se i tė gjithėve pėrpos VMRO-DPMNE-sė dhe BDI-sė. Kėta dy parti me sa duket dashurin nė mes tyre e kanė vetėm pėr shkak tė interesit, ndrėkohė qė po thellohet hendeku nė tė gjitha sferat e jetės.

Dy partitė kryesore tė koalicionit qeverisės diametralisht dallohen pėr sa ju pėrketė qėllimeve dhe aspiratave strategjike tė vendit.Me kėtė politikė ėshtė mė se e vėshtirė tė qėndroi edhe mė tej stabil ky koalicion qeverisės.Jo vetėm se problemi ėshtė i dallimeve nė sferėn e integrimeve euroatlantike, dhe nuk mund tė prishet qeveria, por se e gjithė kjo mund tė merrė epilog tragjik. VMRO-DPMNE me sa duket cdo gjė zvarite nė kėtė aspekt me qėllim tė pėrfitimit tė kohės.Por a ka ende kohė BDI pėr tė shitur kjo ėshtė ēwshtje tjetėr.

Ndėrkohė nėse analizohen deklaratat e partnerėve tė koalicionit mund tė konstatohet se gjithēka shkon si uji nė mulli.Krerėt e BDI-sė kanė pėrsėritur disa herė qėndrimin se ato qėndrojnw nė koalicionin qeverisės nga droja e izolimit tė vendit, ēėshtje pėr tė cilėn i kanė sinjalizuar edhe ndėrkombėtarėt.

Ky ėshtė edhe njė nga shembujt e shumtė se koalicioni midis VMRO-DPMNE-sė dhe BDI-sė ėshtė nė hallė.Kėshtu mund tė zvariten punėt deri nė fund tė nėntorit kur pritet tė takohen anėtarėt e NATOS nė Luksenburg.Por ēfarė pas nėntorit ? Qeverisje teknike, tėrheqje e Gruevskit nga politika, referdum i mundshėm, zgjedhje shumė alternativa tė cilėt priten tė ndodhin pas nėntorit.Pas samitit tė NATO-sė gjithēka do tė varet nga Ali Ahmeti, deri ateherė Nikolla Gruevski do tė mundohet ta arsyetoi dėshtimin e tij tė nėntorit.

Vetėm nė rastė se nuk ndodhė ndonjė ēudi nė papavijė nė diplomacin e fshehur, nuk ka mundėsi pėr pėrparim apo sukses.Kemi qevri politike me legjitimitet politik, pėr tė formuar qverisje teknik nuk di se kush mund ta formoi atė.

Me sa duket VMRO-DPMNE-ja pėrgatitet nė mos sukesin e nėntorit.Nė kėtė drejtim qėndrimi i BDI-sė ėshtė i qartė.Ata duanė qė sa mė parė Maqedoni tė ateroi nė karhėrorin e NATO-sė dhe tw hy nė portat e Bashkimit Evropian.

Qytetarėt shqiptarė me sa duket edhe kėtė vitė do ta kalojnė nė varfėri, ndėrsa vendi ku jetojnw ata edhe mė tej do tė jetė oaza e joinvestimeve, me prespektiv evropiane tė bllokuar dhe pa asnjė ide alternative.

(Autori ėshtė Botues dhe kryeredaktor i Alibi News)
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.