Bėje Zot hajr
nga Destan Jonuzi
Destan Jonuzi
Pushtetarėt shqiptarė nė Maqedoni presin qė lumi tė thahet qė mė pas duke aktruar herojizėm, ta kapėrcejnė atė.Ky ėshtė kapaciteti dhe dėshira e partisė shqiptare nė pushtet BDI, qė tju pėrgjigjet mira kritikave tė votuesit shqiptar pėr tė zgjedhur problemet jetike tė tij, para se tė zgjedhė Maqedonia problemin me emrin me Greqine.

Kėtė zė tė votuesit shqiptarė e shprehė edhe Brukseli zyrtar dhe Amerika me kritikat e ndaj pushtetit nė zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit me theks tė veēantė implementim i saj praktik nė sferėn e pėrfaqėsimit tė drejt dhe adekuat tė shqiptarėve nė instutucionet e shtetit.Me fushatė para zgjedhore nuk udhėhiqet shteti.

Ashtu si bėnė BDI dhe partneri i tij i koalicionit VMRO- DPMNE.
Njė popull mund tė qeveriset me parti tė tilla vetėm nese atė e dėnon Zoti.
Athua ne jemi tė till?Me sa duket po.Me qė lejojmė qė ne tė na drejtojnė njerėz qė kanė zgjedhur rrugėn e sundimit mbi baza krimit, pasigurisė, varfėrisė, mjerimit dhe ndarjeve etike e fetare.

Kėtu nuk ka shumė filozofi pėr tu pėrcaktuar rruga tė cilėn e ndjek Maqedoni, apo siē shpreht Ali Ahmeti "Makedonija e i moja tatakovina".Pėr ta ndjer me tė vėrtet kėtė shtet si tė till, ashtu siē pretendojnė liderėt tanė mira e mira tė rinjė shqiptarė nuk do tė nėpėrkėmbeshin nga politika anti shqiptare e Nikolla Gruevskit.

Ata pranojnė rrogėn e administratorit duke ndejtur nė shtėpi, edhe pse kanė vendime pune pėr tė punuar nėpėr instutucionet e kėtij vendi.Madje lirshėm mund tė thuhet se kėto administrator Gruevski i Konsideron si marrės tė ndihmave sociale.

Nė qoftė se qeveria zotėron patriotizmi mikron qė e do tė mburremi, pas dy muaj para raportit tė Komisionit Evropian nė Bruksel, nė emėr tė patriotizmit, pėr tė kompletuar detyrat e politikės sė jashtme reformave thelbėsore, tė institucioneve tė paanshme, mbi tė gjitha jo pėr tė hyrė nė ujėrat e turbullta tė rrezikshme dhe pėr tė zgjidhur mosmarrėveshjen e emrit.

Pėr fat tė keq pėr ne, dhe rekomandimet e Kėshillit pėr Stabilizim-Asocimit, secili mundohet ti keqpėrdor duke ja heshur topin njėri tjetrit pėr qėllime politike, dhe pėr tė bėrė vetė mulli me ujė.

Kėshtu ēdo kush nė njėfarė mėnyre i ikė pėrgjegjėsis."Qeveria ėshtė ajo qė mban pėrgjegjėsi shumė mė tepėr, sepse ajo ka njė pėrgjegjėsi objektive pėr situatėn", kanė vlerėsuar eksperėtėt.

Paramendoni Evropa e Uashingtoni nuk janė tė qetėsuar pėr problemet tona dhe kanė frigė qė synimet tona euroatlantike mos shpėrbėhen si piramidė.
Politikanėt tonė i ka zėnė gjumi i verės, ndėrsa problemet me tė cilat ballafaqohen i kanė heshur nėn qilimat e kuq tė ministrive dhe kabinetave tė tyre.Bėje Zot hajr.

Botues dhe kryeredaktor i Alibi News
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.