Tė padėgjueshmit “tė ndėshkohen”
nga Cene Pushkolli
Marrėveshjet tė respektohen ose ne nuk kemi se pėr ēka tė bisedojmė, duhet tė thonė institucionet e Kosovės pėr bisedime me palėn serbe. Pastaj duhet tė thonė nuk duam qė vazhdimisht tė na shqetėsohen qytetarėt gati pėr ēdo ditė duke kaluar kufirin Kosovė – Serbi. Shkelėsit tė marrėveshjes Kosovė-Serbi, dikujt Bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’ia “ngreh veshin”, pėrndryshe marrėveshjet nuk kanė kuptim.

Nė qoftė se Kosova ka probleme lidhur me ruajtjen e sovranitetit tė vetė nga ana e Serbisė, ai fillimisht duhet tė shikojė se cilat janė shkaqet qė pala serbe vazhdimisht i “shkelė” marrėveshjet. Pastaj duhet tė shikoj se a janė shkaqet qė Serbia nuk tė lė rehat pse ai ka pretendime territoriale ndaj teje apo pse dėshiron qė karshi botės demokratike tė tregojė se Kosova nuk ėshtė e zonja ta menaxhojė shtetin si duhet dhe sa duhet? Cila do qė tė jetė arsyeja, institucionet e Kosovės duhet tė formojė ekipe ekspertesh tė ndryshėm pėr ta analizuar sjelljen e saj dhe konformė saj tė reagohet fillimit tek baronesha Eshtaun si edhe tek miqtė tanė duke filluar prej Shtetit tė Amerikės dhe aleatėve tė saj, nė mėnyrė qė Serbisė “t’ia ngrehin veshin”. Kėshtu pra do tė duhej tė vepronin institucionet e Kosovės, duke filluar nga presidenca, Qeveria, Kuvendi i Kosovės, Gjykata Kushtetuese si edhe shoqėria civile. Dhe posa tė analizohen tė gjitha shkaqet, tė merren masat pėr mbrojtjen e sovranitetit tė vendit si edhe tė imazhit tė sajė nė diplomacinė botėrore. Fare mire po dihet, jemi dėshmitar tė pėrditshėm, po informohemi ēdo ditė nga mediumet elektronike dhe tė shkruara se Kosova tash e sa kohė atakohet nga Serbia nė mėnyra tė ndryshme dhe jo vetėm kaq, Kosova nė rrafshin diplomatik prezantohet si shtet jo stabil, e institucionet e Kosovės nuk janė tė gatshėm pėr tė futur elemente tė avancuara tė sistemit qeverisės dhe tė Demokracisė nė atė mas qė Serbinė ta shtrėngojė qė tė ndėrrojė sjelljet e saja karshi Kosovės. Kosova duke i pasur parasysh tė gjitha kėto qė po ndodhin nė zonat e enklavave ku banojnė serbėt, ajo duhet tė kėtė hapėsirė pėr t’i aplikuar masat tė mbėshtetura nė demokracinė e mirėfilltė.

Rasti konkret i sjelljeve tė Serbisė dhe tė qytetarėve tė saj dhe shtetasve tė Kosovės tė etnicitetit serb, tash e sa kohė pėrkundėr bisedimeve tė monitoruara nga bashkėsia ndėrkombėtare, ata marrėveshjet nė terren nuk janė duke i zbatuar nė masėn ēfarė do ta lehtėsonte qarkullimin ndėrkufitar tė kollajshėm tė njerėzve dhe tė mallit.

Institucionet e Kosovės duke i pasur tė gjitha kėto parasysh , respektivisht duke i pasur parasysh ndodhitė qė po ndodhin nė terren, duhet tė fillojė qė nė bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare tė kushtėzojė Serbinė nė bisedime, pėrderisa ajo nuk fillon t’i zbatojė nė pėrpikėri marrėveshjet e miratuara gjatė bisedimeve. Bile-bile Kosova duhet qė pėr ēdo “tentim” tė Serbisė dhe strukturave paralele tė saj pėr prishjen e rendit dhe tė ligjit ta alarmojė botėn demokratike, nė mėnyrė qė po kjo botė tė kėrkojė nga Serbia ose tė “luaj” lojėn pėr ēfarė pajtohen palėt nė bisedime ose pėrshėndetu me anėtarėsimin nė BE.

Mjerisht institucionet e Kosovės kėtė gjė nuk janė duke e bėrė, ata madje as mė tė voglin shqetėsim nuk e zbardhin si duhet dhe sa duhet nė qarqet ndėrkombėtare. Do tė ishte mė se e nevojshme qė institucionet e Kosovės t’i marrin mė me seriozitet ndodhitė nė terren, dhe konformė tyre tė veprohet, respektivisht nė bisedimet vijuese kėto shqetėsime tė prezantohen nė mėnyrė qė Serbia tė shtrėngohet pėr tė respektuar marrėveshjet e arritura.

Siē po shihet Serbia gjithherė gjen forma tė ndryshme tė shantazheve , kėrcėnimeve dhe tė inskenimeve tė vatrave tė krizave. Njė krizė tė tillė ajo tash e sa ditė ėshtė duke e pėrdorur pėrmendoren e dėshmorėve tė lirisė nė qendėr tė Preshevės, edhe pse bota demokratike tashmė ėshtė prononcuar se ajo ēėshtje i takon pushtetit local. Ėshtė mirė qė institucionet e Kosovės serbėt e Kosovės t’i pėrdorė si masė tė reciprocitetit sa i pėrket tė drejtave tė pakicave, qofshin ata nė Republikėn e Kosovės apo nė republikėn e Serbisė. Sido qė tė jetė Kosova duhet vepruar nė harmoni me interesat shtetėrore duke i “dėgjueshėm” miqtė tanė ndėrkombėtarė.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.