Tirana nuk mund tė bėhet njė gropė thithėse demografike ku tė mbytemi tė gjithė
nga Artan Fuga
Deri sa banorė mund tė mbajė Tirana?

Nė njė mbledhje para nja dy vjetėsh tė Kėshillit Bashkiak tė qytetit tė Tiranės u aprovua, sipas medias, edhe plani rregullues i saj. Ndėr tė tjera, u tha nga gazetarėt qė komentonin debatet se deri nė vitin 2020 popullsia e qytetit do tė rritej edhe me 400 mijė banorė tė tjerė, duke e kaluar numrin prej mė se njė milion.
Nuk e di nėse ekipi i ri administrues i qytetit i qendron mė kėsaj prognoze apo e ka rrėzuar atė. Por, poqese nuk e sheh nė mėnyrė kritike, rreziqet pėr qytetėrimin shqiptar do tė jenė duke trokitur me sqepar nė derė.
Aq mė tepėr qė pėr tė gjykuar kėrkohet tė kesh edhe tė dhėna statistikore reale, krahasime me atė qė ndodh nė kryeqytete tė tjera tė botės, njė plan strategjik pėr zhvillim nė kuadrin e perspektivave tė tė gjithė vendit, qė pėrsėri ne si qytetarė, jashtė njė informimi tė gjithanshėm, ende nuk e kemi.
Sikurse e thashė, do tė ndalem vetėm te problemi i shtimit tė parashikuar tė popullsisė brenda planit rregullues tė qytetit.
Kjo shifėr prej katėrqind mijė banorėsh tė rinj brenda vitit 2020, pra nė dhjetė vitet e ardhshme, mė duket disi e madhe, tė them tė drejtėn, e frikshme. Aq mė shumė e lidhur me faktin komplementar tė shtimit masiv tė ndėrtesave tė banimit dhe tė sipėrfaqes sė ndėrtuar brenda njė zone e cila edhe deri tani ėshtė e tejngarkuar me beton, si edhe me densitet popullsie shumė stresues.
Po tė bėjmė disa llogari tė shpejta, katėrqind mijė banorė tė rinj tė shtuar do tė thotė njė rritje demografike prej pesėdhjetė pėr qind, pra prej pesė pėr qind nė vit ose ndryshe, sipas disa standardeve llogaritėse, prej pesėdhjetė pėr njė mijė banorė. Dihet se rritja demografike varet nga shumė faktorė. Nga numri i lindjeve, nga jetėgjatėsia mesatare e njerėzve, pra nga raporti midis lindjeve dhe vdekjeve nė njė qytet, nga ata qė largohen, por nė shoqėritė me migrim tė brendshėm tė fuqishėm, sidomos, nga prurjet mekanike demografike qė nisen nga zonat periferike dhe rurale dhe shkojnė drejt metropoleve tė mėdha, eventualisht, kryeqytetet.
Shifra kaq e lartė vjetore e parashikuar e rritjes demografike tė Tiranės, sigurisht, po tė krahasohet me ritmet e rritjes natyrore tė popullsisė, del se do tė vijė shumė fort edhe nga zhvendosje tė tjera tė popullsisė, pra nga procese demografike mekanike.
Kėtu lindin disa pyetje qė ėshtė mirė tė merren nė konsideratė nga administratorėt dhe vendimmarrėsit pėr kėto hapėsira dhe prirje zhvillimi.
Nėse prurjet mekanike tė popullsisė nė territorin e kryeqytetit nė kėta njėzet vjet kanė qenė disi tė kuptueshme dhe tė justifikueshme, a mund tė themi se kjo do tė vazhdojė tė konsiderohet normale si prirje?
Mund tė vazhdojė kėshtu tė mendohet Tirana qė brenda dhjetė viteve tė ardhshme tė shtohet edhe njė herė tjetėr me pesėdhjetė pėr qind, ku njė pjesė e dukshme e rritjes shihet qartė se parashikohet tė bėhet nga prurje tė reja prej migrimit tė brendshėm?
E themi se deri tani kjo mund tė quhej e kuptueshme. Ndryshimi i modelit tė zhvillimit ekonomik, kalimi nga njė shoqėri me ekonomi tė centralizuar drejt njė shoqėrie tė hapur tregu, fitimi i tė drejtave qytetare sikurse ėshtė edhe qarkullimi i lirė i njerėzve, njė e drejtė e mohuar rėndė dikur etj., kuptohet qė do tė ishin faktorė qė do ta lindnin migrimin masiv tė brendshėm. Popullsia shkon drejt zonave tė territorit qė janė mė tė zhvilluara.
Por, a mund tė vazhdojė pa fund kėshtu? Sepse, i bie qė tė parashikojmė qė brenda dhjetė viteve tė ardhshme popullsia e Shqipėrisė, nė gati njė tė tretėn e saj, tė pėrmblidhet pėr tė banuar nė njė territor shumė tė ngushtė, sikurse ėshtė ai i zonės sė Tiranės, gjithsesi e ngjeshur mes malit dhe detit, njė hapėsirė relativisht jo e konsiderueshme.
Nuk e kam idenė se si mund tė jenė bėrė kėto pėrllogaritje, duke shpresuar qė vendimmarrėsit do tė kenė pėrgjigjen e tyre pėr kėtė gjė. Janė llogaritur kapacitete dhe dinamika ndėrtuese brenda territorit tė Tiranės dhe prej andej ka rrjedhur edhe numri i pritshėm i banorėve qė mund t’i popullojnė apo ėshtė parashikuar fluksi i ardhshėm demografik dhe prej andej edhe ritmet e ndėrtimit nė zonėn urbane tė Tiranės?
Nėse ėshtė bėrė kjo e fundit, ka kuptim metodologjik. Por, jam kureshtar tė di se si ėshtė llogaritur ritmi i zhvendosjes mekanike tė popullsisė pėr dhjetė vitet e ardhshme. Kush mund ta parashikojė dhe me ēfarė metodologjie e ka parashikuar dėshirėn e shqiptarėve tė dhjetė viteve tė ardhshme pėr tė braktisur ende nė mėnyrė kaq masive zonat ku jetojnė ata tani dhe pėr tė ardhur e ngjeshur nė kryeqytet dhe rrethinat e tij?
Kurse, po tė parashikojmė rritjen e popullsisė nisur nga kapacitetet, vrullet dhe interesat ndėrtuese qė nuk janė tė pakta nė Tiranė, atėherė, jo vetėm llogarisim gabim, por edhe marrim indikatorė tė pėrmbysur tė zhvillimit meqė e pėrcaktojmė shtimin demografik tė njė popullsie jo si faktor tė parė, prioritar, por si krejt nė varėsi tė prirjeve fitimprurėse pėr tė krijuar hapėsirė tė ndėrtuar, tė betonuar, nė lartėsi.
Me njė fjalė, ėshtė uria dhe furia ndėrtuese qė bėhet bazė e pėrllogaritjeve tė shtimit demografik apo ėshtė studimi i prurjeve demografike qė duhet tė bėrė pika e nisjes nga duhen shtuar apo frenuar ndėrtimet? Sigurisht qė e arsyeshme do tė ishte kjo e dyta.
Dhe mbi tė gjitha, a duhet ta projektojmė shtimin demografik tė kryeqytetit mbi bazėn e prurjeve spontane, mekanike apo duhet tė mendojmė t’i menaxhojmė, pra t’i kontrollojmė me mjete ekonomike, zhvillimi kėto prirje? Mendoj se e dyta do tė ishte mė normale dhe njė metodologji bashkėkohore administrimi. Nuk besoj se ka vend tė mendohet qė shtimi demografik ėshtė njė e dhėnė qė na bie mbi supe si breshėri, pra qė nuk ke se ēfarė i bėn. Si ēdo prirje sociale, edhe ajo mund tė drejtohet dhe administrohet mė sė miri, veēse me perspektiva afatgjata zhvillimi.
Deri tani ka ndodhur njė ndėrvarėsi, njė relacion jo fort i kėndshėm, midis ndėrtimeve nė Tiranė, njė sektor shumė i fitimshėm, dhe prurjeve demografike. Sa mė shumė ndėrtesa banimi qė shtohen nė mėnyrė frenetike, qė ngrihen nė lartėsi, nguc e ngucur, aq mė shumė hapėsira tė ndėrtuara shtohen. Kjo gjė normalisht do tė duhej ta kishte ulur apo sidoqoftė mbajtur nė nivele disi tė ulėta ēmimin e hapėsirave tė ndėrtuara. Por, kjo nuk ka ndodhur se meqė nė Tiranė nuk ka ende krizė strehimi me shenja tė pėrkeqėsuara (fatmirėsisht), atėherė fakti i hapėsirave tė banuara boshe, si njė gropė thithėse tėrheq rreth vetes pa fund flukse popullsie qė zhvendosen drejt kryeqytetit nė mėnyrė masive dhe tė shpejtė. Kjo bėn qė nga ana tjetėr, interesi financiar pėr shtimin e ritmeve tė ndėrtimit tė marrė njė hov tė ri, qė nga ana e vet, tėrheq pėrsėri flukse tė tjera demografike, dhe kėshtu, «veza pulėn dhe pula vezėn», «shto ujė dhe shto miell», kemi arritur dhe pėrfytyrojmė tė arrijmė nė pėrmasa demografike gjigande tė kryeqytetit.
Por, a duhet vazhduar qė ky mekanizėm: ēmim i hapėsirave tė ndėrtuara – flukse mekanike demografike drejt tyre, tė bėhet boshti qendror i zhvillimeve ekonomike, strategjike, financiare, urbane, tė kombit?
Njė e treta e kombit nė Shqipėri, e thamė, brenda zonės metropolitane tė Tiranės!
Tė tillė peshė demografike e kryeqytetit nuk jam i sigurt se mund ta quaj normale.
Ndėrtimet nė zonėn urbane dhe shtimi mekanik demografik i lidhur me to, pėrtej njė caku tė caktuar rregullues, bėhet njė dukuri qė pengon zhvillimin, mirėqenien, konsolidimin ekonomik tė vendit.
Tė mos harrojmė se kriza e sotme botėrore nuk ėshtė tjetėr veēse njė krizė, nė thelb, urbane. Qyteti i stėrmadh i shekullit tė nėntėmbėdhjetė, i krijuar pėr shkak tė industrisė, ka mbetur ekonomikisht disi bosh, shumė bosh, nė shekullin e njėzetenjėtė, ndėrkohė qė ekonomia u ēindustralizua. Nė qytetin e madh nuk ka aq punė sa do tė duhej pėr popullsinė e ardhur aty nė kushte dhe modele tė tjera zhvillimi. Por, kjo popullsi as nuk ėshtė qė ta lėrė, ta braktisė zonėn urbane, pėr tė shkuar tė banojė nė periferi, sepse edhe e varfėr dhe e papunė, duke ndjekur modelin e njė jete urbane, e ka tė vėshtirė ta ndryshojė atė.
Pra, nuk kemi pėrse ndjekim shembullin e dėshtuar tė metropoleve tė mėdha urbane qė vjen e rrėnjoset nė disa vende evropiane, duke nisur nga shekulli i tetėmbėdhjetė dhe nėntėmbėdhjetė. Pra, nga koha e Revolucionit tė tejkaluar Industrial. Le tė ndjekim mė mirė atė shembull, ta zėmė, tė vendeve nordike, ku investimet dhe energjitė janė shpėrndarė nė atė mėnyrė qė edhe zona urbane mbahet me pėrmasa tė moderuara, por edhe zona rurale ėshtė e populluar dhe me njė nivel urbanizimi shumė tė lartė nga pikėpamja cilėsore.
Jo pėrqendrim urban i tejskajshėm, por rritje cilėsore tė infrastrukturave urbane nė tė gjithė territorin. Politika qė bėhet me infrastrukturėn rrugore, duhet tė ndiqet sa mė shpejt dhe me sa mė shumė besim me strategji tė tjera.
Shtimi me pėrmasa marramendėse i densitetit demografik tė kryeqytetit duhet tė na preokupojė. Nga njėra anė shqiptarėt braktisin tokėn, pasuritė natyrore, punėn, nė zonat rurale, pra zonat ku janė energjitė natyrore qė mund tė vihen nė lėvizje. Ata shkėputen nga identitetet e tyre regjionale, duke ardhur e pėrbėrė njė masė amorfe e anonime nė zonėn e metropolit. Ėshtė nė njėfarė mėnyre njė ikje nga puna dhe nga mundėsitė pėr t’i pėrdorur energjitė nė rritjen e pasurisė kombėtare. Jo vetėm kaq, por rrallimi i popullsisė rurale pėrkeqėson edhe jetėn e atyre qė mbeten atje, mungesa infrastrukturash shėrbimi, pėr shembull, duke krijuar njė ortek. Pėrderisa shumica largohet drejt kryeqytetit, edhe ata qė mbeten, kanė prirje tė largohen sepse niveli i jetės sė tyre pėrkeqėsohet.
Mirėpo kjo i sjell dėme edhe popullsisė sė metropolit, pėrderisa kėtu krahu i punės shtohet me shifra marramendėse, ndėrsa hapėsira ekonomike ėshtė tej mase me njė natyrė strukture shėrbimesh. Nuk ka punė, njerėzit pėrplasen bėrryl mė bėrryl me njėri-tjetrin, qyteti ngushtohet, humbet hapėsirat e gjelbra dhe peizazhin, zhurmat shtohen, tensionet sociale dhe stresi shtohen gjithashtu.
Gjykoj se Tirana jo vetėm nuk ka pėrse parashikon rritje kaq frenetike tė shtimit mekanik tė popullsisė, por nė tė kundėrt, ka nevojė t’i zvogėlojė tashmė kėto ritme rritjeje. Ka mundėsi tė pafund pėr t’i bėrė kėto politika nė plan kombėtar dhe lokal.
Kujtova se kėto debate do tė ndiqja, kur pėr herė tė parė ndofta njė televizioni iu dha e drejta pėr t’i regjistruar seancat e mbledhjes sė Kėshillit Bashkiak qė sė paku nė media u shndėrruan nė njė grindje qė ėshtė larg etikės sė administratorėve tė qytetit tonė.
Administrimi mė i mirė i sipėrfaqeve tė ndėrtimit, duke qenė mė dorėshtrėnguar nė dhėnien e tyre pa hesap, mund tė ishte njė politikė e pėrshtatshme. Mė dorėshtrėnguar nė transformimin e territorit nė hapėsirė tė ndėrtuar banimi.
Tirana ka nevojė qė me mjete dhe mekanizma demokratike ekonomike tė tentojė ta shfryjė popullsinė e saj, jo ta rrisė edhe mė me pėrmasa krejtėsisht tė shpėrpjesėtuara, duke u shndėrruar pėr pasojė nė njė vorbull qė tėrheq pėrmbyturazi flukse tė pafund demografike. Orientimi i popullsisė drejt «qyteteve satelite» do tė kishte qenė gjithashtu njė teknikė qė ėshtė ndjekur nga vende tė tjera.
Ne nuk mund tė braktisim tė gjitha burimet tona natyrore tė punės dhe tė pasurisė, pėr t’u pėrmbledhur nė njė qytet tė vetėm.
Nė vend tė njė kombi qė punon e lulėzon tė gjithė territorin e vet, do tė kishim masa urbane qė do tė ndodheshin nė gjendje varfėrie nė shtim e sipėr. Do tė pėrgatisnim krizat financiare dhe ekonomike tė ardhshme, edhe mė tė rėnda. Nga njė komb qė i qėndron afėr punės dhe energjive tė veta, pasurive tė veta natyrore, i shton dhe i shumon, do tė ishim njė shoqėri e pėrbėrė nga individė qė nė limonti, nė pėrmasa tė mėdha, popullon njė hapėsirė urbane, tė konsideruar mitologjikisht dhe simbolikisht si ėndėrr, por qė rrezikon tė mbetet pa punė dhe tė shndėrrohet nė njė energji tė humbur.
dea tare
e Martë 11 Dhjetor 2012, Ora 18:06
edhe un mendoj keshtu .......me paf fjale me pelqen....good job
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.