Shėrbimet e diversitetit kulturor pėr shqiptarėt
nga Artan Fuga
Nė kėto dy dekadat e fundit bota e zhvilluar demokratike ka bėrė kujdes pėr t’i njohur dhe respektuar mbi bazėn e standardeve tė larta tė drejtat e bashkėsive etnike, kulturore, fetare, sociale tė ndryshme. Diversiteti kulturor ėshtė bėrė njė nga pėrmasat pėr tė matur shkallėn e emancipimit demokratik tė ēdo shoqėrie.

Nuk ėshtė fjala aspak pėr modelet e shtetit, sepse kėto janė njė gjė krejt tjetėr. Shoqėria mund tė respektojė tė drejtat e bashkėsive etnike, fetare, kulturore tė ndryshme, pa pasur nevojė qė shteti tė bėhet apo tė jetė multietnik. Kjo gjė varet nga rrethana shumė tė ndryshme historike dhe ēdo komb ka pėrvojėn dhe taktikat e veta, qė vijnė sa nga tradita aq edhe nga marrėdhėniet midis grupeve tė presionit brenda ēdo shoqėrie, nga konjukturat e ndryshme politike tė ēdo vendi dhe kohe, si edhe nga shkalla e evoluimit tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare.

Pa u zgjatur shumė nė kėtė trajtim tė pėrgjithshėm, mund tė thuhet se edhe pėr kombin shqiptar kultura, modeli politik, sistemi i tė drejtave i pėrpunuar nga bota moderne perėndimore, kėrkesa pėr respektimin nė rajon dhe mė gjerė tė tė drejtave tė bashkėsive kulturore dhe etnike tė ndryshme i ka shėrbyer fort ēėshtjes kombėtare shqiptare. Veēanėrisht nė kėto njėzet vitet e fundit, shqiptarėt nė Ballkan i kanė zgjeruar hapėsirat qė kontrollojnė dhe administrojnė, i kanė rritur shanset e tyre pėr tė qenė pjesėmarrės nė politikė edhe pėr shkak se Perėndimi ka qenė i ndėrgjegjėsuar se tė drejtat kolektive dhe individuale tė individėve tė bashkėsive etnike dhe fetare janė njė element kyē nė demokratizimin e tė gjithė jetės tė njė shoqėrie.

Ku na ka sjellė shėrbime ne si shqiptarė ideja e tė drejtave demokratike pėr bashkėsitė e ndryshme etnike dhe fetare?

Kjo ka njė pėrgjigje me fakte, por nė fillim le tė vėmė nė dukje se shqiptarėt, pėr arsye historike dhe tė padrejtėsive qė shpesh herė historia iu ka rezervuar, kanė jetuar jo vetėm brenda kufijve tė shtetit shqiptar, por edhe nė shtete fqinje. Pikėrisht kėtu, pėr shkak tė regjimeve totalitare apo autoritare, pėr shkak tė nacionalizmave tė ndryshėm, apo edhe pėr arsye tė zotėrimit nė kėto vende tė fesė mbi shtetin, tė drejtat e shqiptarėve kanė qenė tė mohuara.

Rasti i shqiptarėve nė Kosovė ka qenė jo vetėm nga mė tė dhimbshmit, por edhe nga mė domethėnėsit. Tė drejtat e shqiptarėve nėn regjimin nacionalist tė Millosheviēit u shtypėn dhe u pėrēudnuan edhe mė tepėr se mė parė. Gjendja e dhunimit tė tė drejtave tė shqiptarėve autoktonė nė ato toka arriti nė atė pikė saqė atyre iu mohua gjithēka qė kishte tė bėnte me identitetin e tyre politik dhe kulturor. Nėse bota perėndimore ndėrhyri me anė tė NATO-s, kjo strategji kishte tė bėnte pikėrisht me faktin se ajo nuk mund tė pranonte tė dhunoheshin tė drejtat e kombėsisė shqiptare e tė masakrohej ajo thjesht sepse kėrkonte tė drejtat e veta bazė.

Nuk ka nevojė tė themi mė tepėr pėr tė treguar se pikėrisht nė sajė tė vullnetit politik tė Perėndimit pėr tė siguruar tė drejtat e shqiptarėve, respektimi i identitetit kombėtar, nė kushtet e vendit dhe tė kohės, ēoi nė atė qė sot Kosova ka shtetin e vet.

Edhe nė njė rrafsh tė dytė, por njėsoj i rėndėsishėm si i pari, duhet thėnė se presioni pėr tė siguruar tė drejtat e shqiptarėve nė Maqedoni dhe nė Mal tė Zi ka qenė jo i pakėt nga ana e vendeve perėndimore. Shqiptarėt kanė bėrė hapa pėrpara nė kėta dy vende, duke nisur nga vitet nėntėdhjetė dhe derimėtani. E drejta pėr tė pėrdorur gjuhėn shqiptare, pėr tė pasur arsimimin nė gjuhėn amtare, pėr tė respektuar simbolet kombėtare, pjesėmarrja nė jetėn politike dhe parlamentare, me mund dhe pėrpjekje, edhe ato kanė njohur arritje.

Tė kuptohemi, modeli i sigurimit tė tė drejtave etnike, kombėtare, fetare etj., me njė fjalė respektimi i tė drejtave tė pakicave apo minoriteteve sigurisht qė kėrkon pėrmirėsime tė mėdha. Por, kėtu pėrgjegjėsinė nuk e kanė kėto parime, por fakti sesa njė politikė e caktuar, e zbatuar nė njė vend tė dhėnė, i kanė marrė sa dhe si duhet parasysh ato.

Gjithsesi pesha e shqiptarėve nė kėto vende ėshtė e tillė qė as nuk mund tė bėhet fjalė qė jeta politike atje tė zhvillohet pa pasur ndikimin dhe pjesėmarrjen e faktorit politik shqiptar. Punė tjetėr pastaj sesa ky faktor ėshtė i zoti qė edhe tė shpalosė parimet mė tė mira pėr bashkėjetesė, por edhe pėr tė afirmuar gjithnjė e mė mirė interesin shqiptar nė ato vende.

Po kėshtu po rritet njė lloj sensibiliteti pėr shtruarjen mė nė forma serioze dhe tė gjetura tė problemit ēam. Fundja, kjo bashkėsi kėrkon tė njihet me tė drejtat e veta tė mohuara padrejtėsisht atje ku ka pronat, tokėn, traditat, historinė nė vendin fqinj tė Jugut. Nė fakt, kur paraqiten para Perėndimit me kėrkesat e tyre krejt legjitime, pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ēame, fundja, i mbėshtesin kėrkesat dhe rivendikimet e tyre pėr tė venė nė vend padrejtėsitė e bėra, pikėrisht te parimet e multikulturalizmit, pra tė njohjes dhe respektimit tė identitetit tė tyre si pakicė kombėtare.

Nuk mund tė mos flasim edhe pėr emigrantėt shqiptarė qė nė kėto njėzet vite kanė ikur nė pėrmasa tė konsiderueshme nė vendet fqinje, sidomos nė Greqi dhe nė Itali, apo edhe mė larg. Edhe ata, si pjesė e kombit shqiptar, ka vend ta ruajnė dhe ta zhvillojnė identitetin e tyre kombėtar, duke kėrkuar pikėrisht tė drejta demokratike, tė njohura botėrisht, pėr pakicat, pėr diasporat, pėr komunitetet me identitet kulturor dhe etnik tė ndryshėm nga ai i kombit mė tė madh themelues i kėtij apo atij shteti.

Nė tė gjitha kėto raste qė e kanė zgjeruar shumė hapėsirėn e gjeopolitikės shqiptare, qė i kanė kthyer shqiptarėt nė njė pikė referimi pėr ekuilibrat e tanishėm dhe tė ardhshėm tė Ballkanit, mekanizmi bazė ka qenė pikėrisht respektimi i shfaqjes, i shprehjes, i respektimit tė identiteteve tė ndryshme etnike, fetare, kulturore etj.

Demokratizimi i jetės sė sotme dashje pa dashje ēon atje. Por, ajo qė dėshiroja tė theksoja sa mė sipėr ėshtė se, nė tė gjitha kėto raste, ai qė quhet respektim i diversitetit kulturor e ka ndihmuar shumė ēėshtjen shqiptare nė Ballkan dhe mė gjerė. Nuk ka qenė pengesė pėr tė. Multikulturalizmi ka qenė gjuha e shqiptarėve pėr t’u bėrė tė kuptueshėm dhe bindės pėrpara Perėndimit, me qėllim qė tė sigurojnė sa mė mirė tė drejtat e tyre demokratike nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė.

Kėshtu qė duhet parė mirė nė sy se ēfarė pėrfiton kombi shqiptar prej andej.

Sigurisht, tjetėr ėshtė pastaj kur qarqe tė ndryshme nacionaliste ballkanase kėrkojnė qė nėn maskėn e kėsaj politike demokratizuese, pa tė cilėn nuk jemi nė gjendje tė ecim pėrpara drejt integrimeve europiane, tė ndėrtojnė politika konvertimesh artificiale tė identitetit kombėtar shqiptar.

Gjithsesi, duhet gjetur njė politikė e tillė, e cila pa rėnė preh e kėtyre tė fundit, duke iu kundėrqendruar atyre, tė mos i largohet parimeve demokratike qė kanė pėrbėrė mekanizmin bazė tė evoluimit tė tė drejtave shqiptare nė Ballkan dhe mė gjerė, pra edhe tė ēėshtjes kombėtare shqiptare.
kurkush hiq
e Enjte 29 Maj 2014, Ora 21:32
shum mir e paske shkru
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.