Reforma perverse pėr zgjedhjen e presindetit nė Kosovė
nga Adri Nurellari
Tė gjithė faktorėt me ndikim nė Kosovė, tė brendshėm dhe tė huaj, pajtohen se sfida kryesore e shtetit mė tė ri dhe mė tė varfėr tė Evropės ėshtė konsolidimi i institucioneve shtetėrore, ndėrkohė qė po duket se njė pjesė e mirė e po kėtyre faktorėve janė duke u pajtuar nė mėnyrė tė heshtur e tė nėnkuptuar pėr njė ndryshim drastik institucional, qė padyshim do tė jetė njė tėrmet i vėrtetė nė strukturėn institucionale tė kėtij shteti.

Kosova ėshtė duke iu futur njė reforme radikale kushtetuese me njė lehtėsi dhe shkujdesje tė jashtėzakonshme, qė tė tronditė pėr sa i pėrket papėrgjegjshmėrisė qė po e karakterizon. Tė gjithė faktorėt me ndikim nė Kosovė, tė brendshėm dhe tė huaj, pajtohen se sfida kryesore e shtetit mė tė ri dhe mė tė varfėr tė Evropės ėshtė konsolidimi i institucioneve shtetėrore, ndėrkohė qė po duket se njė pjesė e mirė e po kėtyre faktorėve janė duke u pajtuar nė mėnyrė tė heshtur e tė nėnkuptuar pėr njė ndryshim drastik institucional, qė padyshim do tė jetė njė tėrmet i vėrtetė nė strukturėn institucionale tė kėtij shteti.

Pra, njė mungesė e theksuar inkoherence, qė nė fakt po pėrvijohet nė dy forma, jo vetėm me ndryshimin rrėnjėsor tė sistemit zgjedhor, por edhe me futjen e njė sistemi pothuaj presidencial ose gjysmė presidencial, duke kėrkuar qė presidenti tė zgjidhet nga populli dhe duke kėrkuar ndryshimin e kompetencave tė presidentit. Aq e dukshme ėshtė qė kėto dy ndryshime drastike institucionale po bėhen pėr interesat e ngushta e personale tė disa liderėve tė Kosovės, sa asnjė palė nuk ka marrė mundimin tė shpjegojė qartazi e bindshėm se pėrse po ndėrmerren kėto reforma, por thjesht janė ndėrtuar komisionet.

Mungon vetėm qė kėto komisione si pjesė tė rekomandimeve tė tyre tė vendosin edhe inicialet, numrin e kėpucės dhe shenjėn zodiakale tė individėve qė do tė kandidohen, sepse “reforma po qepet tamam si njė kostum pas masės” sė lojtarėve mė nė zė tė lojės politike kosovare dhe jo si njė pėrpjekje pėr tė pėrmirėsuar realitetin politik tė vendit. Duket hapur qė elita politike aktuale kosovare gradualisht po e humbet legjitimitetin nė sytė e popullsisė kosovare dhe duke qenė se e ka tė pamundur tė mbajnė pushtetin me rregullat e lojės qė i kanė sjellė nė pushtet, atėherė janė duke i ndryshuar rregullat e lojės si t'u leverdisė mė mirė pėr mbijetesėn e tyre politike, duke minimizuar nė kulm hapėsirėn pėr garė politike dhe rifreskim tė elitave politike me prurje tė reja.

Nėse presidenti zgjidhet nga populli kuptohet qė atij do i shtohen kompetencat, duke ndryshuar si me efekt domino tė gjitha institucionet e tjera tė Kosovės nga pak dhe duke rikonfiguruar jetėn politike tė Kosovės. Me pak fjalė nėnkuptohet hedhja nė kosh tė plehrave tė tė gjithė pėrvojės dhjetėvjeēare tė demokracisė sė brishtė kosovare dhe nisja nga e para me koniunkturė tė re institucionale, duke i trajtuar institucionet kushtetuese si tė ishin filtra vaji tė njė makine qė duhen ndėrruar pas njė numri tė caktuar kilometrash. Studime tė shumta tregojnė qė sistemet qeverisėse presidenciale nė pėrgjithėsi rastisin tė jenė mė autoritare sesa republikat parlamentare (mjafton tė shihet Amerika Latine dhe republikat ish-sovjetike) dhe mė shumė autoritarizėm ėshtė e fundit gjė qė i leverdis Kosovės.

Mundėsia pėr tė hequr apo vėnė para pėrgjegjėsisė njė president ėshtė shumė mė e kufizuar sesa me Kryeministrin, tė cilin mund ta rrėzojė nga pushteti njė ndryshim i lehtė i balancave tė Parlamentit e brenda njė legjislature mund tė ketė disa kryeministra.

Presidenti, nėse zgjidhet nga populli e merr mandatin disavjeēar tė plotė e tė pakontrollueshėm nga Parlamenti, qė do tė thotė se nėse mė shumė pushtet kalohet nė dorėn e presidentit, atėherė mundėsia pėr ta mbajtur nėn kontroll apo pėr tė ndėshkuar abuzimet e bėra me kėtė njėsi pushteti tė transferuar nga ekzekutivi te presidenti, minimizohet nė maksimum. Njė president e ndėrpret mandatin e tij vetėm me procedura tė impeachment, qė lidhen me shkelje tė rėnda tė Kushtetutės dhe ligjeve nė fuqi, si dhe me pamundėsitė shėndetėsore pėr tė vijuar mandatin, ndėrkohė qė njė kryeministėr mund tė hiqet qafe mė lehtė nėse abuzon skajshėm me pushtetin.

Duke pasur parasysh klimėn konfliktuale politike nė vend, nevojėn pėr institucione efikase e tė pavarura dhe sfidat e mėdha qė ka pėrballė Kosova, mund tė thuhet me gojėn plot qė Kosovės i nevojitet njė president sa mė konsensual e sa mė pak partiak. Vetėm njė president i tillė do tė mund qė tė pėrfaqėsojė sa mė denjėsisht shtetin kosovar, tė shėrbejė si urė lidhėse apo arbitėr sipėr palėve, tė merret me interesin e madh tė vendit nė kushtet kur shumica e aktorėve mendojnė vetėm pėr interesat partiake ose personale, do tė mund tė shėrbejė si garant pėr institucionet e pavarura tė drejtėsisė e sigurisė. Pėrpos kėsaj ėshtė e nevojshme qė nė Kosovė tė lihen tė hapura shtigje e hapėsira karriere e rolesh publike pėr ata individė, kuadro e personalitete qė duan tė qėndrojnė tė pavarur. Duke pasur njė post presidenti sa mė tė pavarur e konsensual jepet njė mesazh pėr shumė qytetarė qė pavarėsia mund tė shpėrblehet jo vetėm me poste nė akademi apo drejtėsi, por edhe me postin mė simbolik e domethėnės tė shtetit, atė tė presidentit. Deri mė sot, i vetmi sinjal qė ėshtė dhėnė nė Kosovė ėshtė qė vetėm kur je pjesė e njė partie ke mundėsi tė bėsh karrierė.

Ėshtė naive tė mendohet qė presidenti qė do tė zgjidhet nga populli do tė jetė mė jopartiak e pėrfaqėsues i interesave tė gjera. Zgjedhjet presidenciale padyshim qė do tė kėrkojnė fushatė elektorale qė janė atribut kryesor i partive politike dhe kandidati, sipas tė gjitha gjasave, ka pėr tė qenė partiak, pra njė figurė aktive politike me pėrvojė, qė tė mund tė mobilizojė votuesit, tė pėrcjellė mesazhe politike dhe tė administrojė njė kampanjė tė mirėfilltė. Nė rastet kur presidenti ėshtė figurė dytėsore, pra diēka gjysmė presidenciale si Maqedonia, zakonisht pjesėmarrja nė votim ėshtė 10-15% mė e ulėt se ajo nė zgjedhjet parlamentare.

Pėrpos kėsaj duhet pasur parasysh qė edhe pse pretendohet qė tė marrė legjitimitetin nga populli, presidenti i zgjedhur do tė jetė njė figurė e kontestuar nga vetė gara dhe do tė zgjidhet me njė pėrqindje shumė tė vogėl tė votuesve, sikurse ndodh me vendet fqinje tė Kosovės, Serbi e Maqedoni, ku presidenti merr mė pak se 30% tė votave. Kuptohet qė me kėtė pėrqindje ka pėr tė shkuar nė raundin e dytė, mirėpo pjesėmarrja nė votim nė raundin e dytė do tė jetė edhe mė e ulėt, sikurse ndodh rėndom, pasi votuesit qė kishin votuar pėr kandidatin e skualifikuar nuk dalin mė nė votim dhe ngelet qė presidenti zakonisht zgjidhet me rreth ēerekun e votuesve. Me pak fjalė presidenti qė projektohet tė ketė Kosova do tė jetė shumė partiak dhe do tė marrė postin me njė pėrqindje tė vogėl tė qytetarėve.

Ka zėra qė thonė se zgjedhja nga populli e njė presidenti mė tė fuqishėm se aktuali mund tė shėrbejė si baraspeshė e ekzekutivit, sepse mund tė ndodhė qė ta zėmė nė zgjedhjet presidenciale dy vjet pas atyre parlamentare, presidenti tė vijė nga njė parti opozitare dhe kjo situatė quhet cohabitation ose bashkėjetesė. Nė fakt ky ėshtė njė eventualitet goxha i rrallė pėr vende gjysmė-presidenciale si Franca, ku ka ndodhur tri herė (Miteran-Shirak, Miteran-Baladyr dhe Miteran-Zhospen). Zakonisht ndodh e kundėrta, e njėjta parti qė fiton zgjedhjet parlamentare me shumė gjasa merr edhe presidentin, duke e blinduar kėshtu akoma mė tepėr centralizimin e pushtetit politik nė pak duar. Kjo gjė ėshtė veēanėrisht e mundshme nė vendet me demokraci tė pa-konsoliduar si Kosova, ku tė pasurit e pushtetit shfrytėzohen pėr tė siguruar vota nėpėrmjet investimeve elektorale, presioneve politike dhe ekonomike nėpėrmjet gjobave, angazhimit tė burimeve materiale shtetėrore dhe administratės sė politizuar, punėsimeve tė politizuara e formave tė shumta tė panumėrta, me anėn e tė cilave pushtetarėt pėrpiqen tė ndikojnė rezultatin zgjedhor duke abuzuar me pushtetin.

Kur flitet pėr njė president tė zgjedhur nga populli, duhet pasur parasysh sa problematik ėshtė edhe vetė fakti qė po propozohet qė Kosova tė ketė njė palė zgjedhje tė treta, ato presidenciale, pėrtej ekzistuese qė janė vendore e parlamentare. Dihet mirė qė gjatė fushatės zgjedhore administrata nė Kosovė shkrehet fare, vihet tė punojė nė fushatė duke pėrkeqėsuar ndjeshėm shėrbimin publik, debati politik dominohet nga ligjėrimi elektoral dhe pėrballja e kandidatėve duke eklipsuar problemet e tjera tė rėndėsishme tė vendit. Pra, me tre palė zgjedhje qė, siē e do udha, do tė mbahen nė periudha tė ndryshme, Kosova do tė jetė gjithnjė e agjituar prej fushatave dhe i bie qė vėshtirė se do tė kihet mjaftueshėm periudhė stabile politike, gjatė sė cilės tė hartohen politika tė mirėfillta, tė hartohen e tė vihen nė jetė reforma dhe tė administrohet siē duhet shteti.

Kosova nė fakt ka nevojė pėr tė kundėrtėn, ka vuajtur nga pasja e presidentėve tė politizuar, tė cilėt duke qenė se kanė qenė kryekėput partiakė e kanė bėrė jofunksional rolin e kryetarit tė shtetit dhe kanė ndjekur njė agjendė partiake e jo shtetėrore nė kryerjen e detyrės. Zgjedhja e presidentit ėshtė shndėrruar nė njė banalitet pazaresh me interesa tė ngushta e meskine duke e diskredituar dhe zhvleftėsuar rėndėsinė qė ka ky post nė konstelacionin institucional tė Kosovės.

Po ashtu ka vuajtur nga vėshtirėsia me tė cilėn mund tė hiqen presidentėt abuzivė dhe nėse do tė duhej tė bėhej diēka do tė ishte mė mirė tė thjeshtėzohej procedura e impeachment e jo sajimi i njė presidenti tė zgjedhur nga populli, qė mė pas do tė kishte mandat tė zgjeruar dhe ēimentuar.

Qė presidenti i Kosovės tė mund tė luajė rolin qė i takon nė pėrfaqėsimin simbolik tė interesave dhe unitetit tė shtetit, nė garantimin e respektimit dhe zbatimit tė Kushtetutės, nė kryesimin e forcave tė armatosura dhe garantimin e pavarėsisė tė sistemit tė drejtėsisė ai duhet tė jetė sa mė konsensual dhe tė gėzojė njė mbėshtetje sa mė tė gjerė. Prandaj mė e mira e mundshme sot pėr Kosovėn nuk ėshtė qė ndryshimin e Kushtetutės ta bėjė jo qė presidenti tė zgjidhet drejtpėrdrejt, por ta bėjė atė tė zgjedhur vetėm nga njė shumicė e cilėsuar e Parlamentit, duke e detyruar shumicėn qė tė heqė dorė nga arroganca e pushtetit pėr tė zgjedhur njė president nė bashkėpunim me opozitėn, pėrndryshe vendi ēohet nė zgjedhje tė parakohshme.

Kjo ka qenė edhe logjika qė ka mbizotėruar deri nė 2008-n nė Shqipėri, qė palėt tė hiqnin dorė nga konfliktualiteti i skajshėm qė tė detyroheshin tė uleshin nė tryezė bashkėpunimi pėr tė gjetur njė president tė pėrbashkėt dhe nė fakt presidenti mė dinjitoz dhe efikas i historisė sė demokracisė sė Shqipėrisė ngelet Alfred Moisiu, i zgjedhur pikėrisht me kėtė mėnyrė. /express/
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.