Mundėsitė e ekonomisė Hallall
nga Adri Nurellari
Ndėr vendet ku mė dendur kam nisur qė tė bėj pazar nė Londėr janė dyqanet Hallall qė gjenden me shumicė anembanė qytetit mė kozmopolitan tė botės. Kėtė e bėj jo vetėm prej ēmimeve qė i kanė mė tė lira, ndėrkohė qė pėrmasat e produkteve nė shitje janė mė tė mėdha sesa ekuivalentet qė shiten nė dyqanet apo supermarketet e tjera, por sepse nė to gjenden ushqime cilėsore mesdhetare qė pėrputhen me shijet me tė cilat ne shqiptarėt jemi rritur. Kėto elemente kanė bėrė qė kėto dyqane tė kenė njė pjesė tė mirė tė klientelės angleze tipike qė s’futet nė kėto dyqane pėr qėllime fetare. Njė ndėr gjėrat qė mė sė shumti mė kanė lėnė pėrshtypje nė kėto dyqane ėshtė se aty gjen havjar, pinxhur dhe salsiēe tė prodhuara nga shqiptarėt e Maqedonisė perėndimore, si dhe suxhuk e mish tė tjerrur kosovar.

Tregu ushqimor Hallall ka kapėrcyer vlerėn 650 miliardė dollarė duke qenė se pothuaj njė e pesta e popullsisė sė rruzullit tokėsor i pėrket kėsaj feje. S’ka ekonomi bujqėsore qė nuk ka kthyer sytė pėr t’u futur nė kėtė treg, duke pasur parasysh qė zgjerohet nė mėnyrė galopante falė rritjes natyrore tė kėsaj popullsie, si dhe si pasojė e pasurimit tė ndjeshėm e rritjes sė fuqisė blerėse tė kėsaj pjese tė botės. Ushqimi nė vetvete ėshtė shndėrruar nė njė mall qė vetėm po i rritet ēmimi e jo mė kot pak vite mė parė FAO u mobilizua pėr tė nxitur prodhimin bujqėsor nėpėr botė, nė mėnyrė qė ēmimet tė mos rriteshin me ritmin e tanishėm.

Nė vitet e tranzicionit fatkeqėsisht shqiptarėt e Shqipėrisė e kanė pasur kompleks tė theksuar pėrkatėsinė fetare myslimane. Nė kuadėr tė shumė komplekseve tė inferioritetit qė ishin si epidemi pas rėnies sė komunizmit, u vu re njė prirje pėr "t’u arratisur nga lindja", qė u manifestua me ndryshime emrash, pėrqafimi i gjithfarė sekti tė ēuditshėm qė vinte nga perėndimorėt apo mohimi i origjinės myslimane, duke thėnė qė mė para kemi qenė kristianė, por na ndruan me zor ose duke deklaruar se shqiptarėt formalisht kanė qenė quajtur myslimanė, sepse asnjėherė s’kanė qenė besimtarė tė zellshėm. Gjithė kėsaj islamofobie i hodhėn akoma mė shumė benzinė disa intelektualė tė pareformuar tė privilegjuar gjatė komunizmit, tė cilėt duke qenė se nuk ishin ndėrgjegjėsuar pėr humbėtirėn komuniste dhe nuk ishin penduar pėr lidhjet apo pėrgjegjėsitė e tyre personale, krijuan modėn e sharjes sė tė kaluarės sė largėt otomane pėr tė amnistuar tė kaluarėn e afėrt tė komunizmit. Tanimė qė gjullurdia e tranzicionit po fashitet e po ashtu edhe gjendja e shqiptarėve ėshtė pėrmirėsuar relativisht ndjeshėm, janė rritur brezat e rinj qė nuk e kanė pėrjetuar poshtėrimin e komunizmit dhe fillim-tranzicionit, kompleksi i inferioritetit ėshtė duke rėnė e shqiptarėt po ndihen mė mirė me veten dhe tė kaluarėn e tyre.

Nė kėtė rast, trashėgimia shqiptaro-islame nuk duhet parė mė si barrė, por si aset duke imituar atė qė ėshtė duke bėrė Turqia, e cila duke theksuar trashėgiminė e sė kaluarės po fiton mė shumė autoritet ndėrkombėtar dhe tregje tė reja. Nė aspektin bujqėsor kuptohet qė potenciali ynė nuk ėshtė i krahasueshėm me shumė vende tė tjera tė mėdha mirėpo ne fare mirė mund tė specializohemi nė dy lloj prodhimesh bujqėsore tė mirė-targetuara. Nga njėra anė nė ushqime bio meqė janė bėrė gjithnjė e mė shumė nė modė nė Perėndim dhe, nga ana tjetėr, ne mund tė krijojmė njė brand apo reputacion tonin nė nivel ndėrkombėtar nė ushqime Hallall.

Qasja e re ndaj islamit dhe botės islamike nė mėnyrė mė pragmatike dhe vizionare duhet tė ketė nė vėmendje jo vetėm dimensionin ekonomik, por edhe atė gjeopolitik. Prandaj ėshtė e nevojshme qė vendi ynė tė luajė njė rol mė aktiv nė konferencėn islamike, sepse kėshtu marrim peshė ndėrkombėtare, mbrojmė mė mirė interesat tona kombėtare, bėhemi urė komunikuese mes Lindjes dhe Perėndimit dhe shndėrrohemi nė aleatė mė tė dobishėm pėr NATO-n dhe vetė SHBA-nė, duke mbrojtur interesat dhe vlerat e aleancės nė forumet e ndryshme me vendet me shumicė islame.

Kėto lidhje mund tė pėrdoren pėr tė forcuar marrėdhėniet ekonomike me kėto vende qė po gėzojnė njė rritje tė madhe ekonomike nė dekadat e fundit. Pėrpos kėsaj, revolucioni jasemin po ndryshon sistemin qeverisės tė shumė prej kėtyre vendeve, duke e bėrė mė dinjitoze dhe tė pranueshme marrėdhėnien me ta. Kėto pėrmbysje shpejt do tė rezultojnė nė begatinė dhe ēlirimin e potencialit ekonomik dhe demokratik tė kėtyre vendeve dhe rritjen e peshės sė tyre ekonomike nė tregjet botėrore. Po ashtu, fakti qė po demokratizohen me valėn e fundit e bėn mė dinjitoze dhe tė pranueshme marrėdhėnien me kėto shtete.

Por kėtu nuk bėhet fjalė vetėm pėr forcimin e pozitės sonė ndėrkombėtare dhe futjen nė njė treg shumė fitimprurės tė ushqimit. Potenciali qėndron edhe nė thithjen e turistėve nga vendet nė fjalė, duke aplikuar atė qė sot quhet turizmi Hallall e qė konsiston nė ofrimin e kushteve specifike pėr ushqim, intimitet dhe praktikimin e fesė. Ky treg gjithashtu po rritet rrufeshėm me dhjetėra miliarda nė vit. Shqipėria, pėrveē natyrės sė pasur ka shumė ē’tė ofrojė edhe nė aspektin kulturor e sidomos kur bėhet fjalė pėr trashėgiminė islame, duke pasur parasysh gjysmė mijėvjeēari islam dhe praninė e shumė sekteve. Arkitektura islamike ėshtė e spikatur nė Shqipėri me dy qytete tė stilit otoman, qė janė nė listėn e trashėgimisė botėrore tė UNESCO-s e me dhjetėra monumente. Pėr t’u theksuar ėshtė fakti qė Shqipėria ka qenė atdheu i disa prej arkitektėve kryesorė tė Perandorisė Otomane e mbarė botės islame, si Sinani e Kasėmi.

Pėrveē thithjes sė turizmit Hallall mund tė shfrytėzohet e kaluara jonė edhe pėr tė thithur investitorė myslimanė. Komoditeti i tė qenėt nė njė vend ku ka traditė, praktikohet e vlerėsohet islami, mund tė thithte biznese e tregtarė tė botės islame, sikurse ka ndodhur me Dubain e Stambollin. Kėshtu vepron edhe Londra, e cila bėn ēmos pėr ta portretizuar veten si oaz pėr biznesmenė tė racave, feve e kombeve, duke ruajtur pozicionin e saj si qendėr globale e tregtisė dhe financės. Afėrsia jonė me tregun mė tė madh nė botė dhe eventualisht integrimi ynė aty, do tė bėjė qė tė shndėrrohemi nė shumė atraktivė pėr afaristėt qė vijnė prej botės islame.

Pėrveē sipėrmarrėsve tanė qė duhet ta nuhasin potencialin e madh qė fshihet pas tregut ushqimor edhe turistik Hallall, nė eksplorimin e kėtij potenciali ka hapėsirė tė madhe veprimi edhe pėr shtetin. Ky i fundit mund tė pėrpiqet tė forcojė lidhjet me kėtė pjesė tė botės duke hapur qendra universitare pėr studimin dhe mėsimin e gjuhės tė kombeve qė kanė popullsi tė madhe myslimane, duke u pėrpjekur qė ambasadat tona nė kėto vende tė shtohen, zgjerohen, tė rrisin veprimtarinė e tyre; duke pėrdorur politika favorizuese vizash; duke organizuar sa mė shumė vizita delegacionesh shqiptare; duke marrė nisma qė tė restaurohen e nxirren nė pah monumentet me ndikim oriental; duke bėrė ēmos tė ēohen sa mė shumė shqiptarė me studime nė kėto vende dhe tė sigurohen bursa pėr studentėt e kėtyre vendeve qė tė studiojnė nė Shqipėri apo duke siguruar parė tė buxhetit qė tė organizohen fushata promovimi tė turizmit tonė nė kėto shtete.
(Gazeta Shqip)
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.