Zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinos nis sot nga KSHZ-ja
Komisioni Shtetëror Zgjedhor
Komisioni Shtetëror Zgjedhor nis sot zbatimin e Marrëveshjes politike që u arrit në Përzhino mes katër liderëve politikë kryesor në vend.

Në Raportin e Pribesë kërkohet që në KSHZ të vendosen persona që nuk janë anëtarë partie. Por, që të reformohet KSHZ, është e nevojshme që opozita të kthehet në parlament për të votuar ndryshimet e nevojshme në Kodin zgjedhor, kurse kjo duhet të ndodhë në muajin shtator. Deri atëherë, bisedimet në grupet punuese do të fokusoheshin në pastrimin e Listës zgjedhore.

Mandati i KSHZ-së përfundon në nëntor dhe nuk dihet ende se çfarë do të ndodhë. Ky vendim do të merret ndërmjet partive politike në nivele të grupeve punuese të cilat i koordinon eksperti belg Piter Van Hovit.

Në takimin e parë që do të mbahet sot, mes Piter Van Hovit dhe anëtarëve të KSHZ-së, pritet të disukutohet për mënyrën se si do të pastrohet lista zgjedhore, i cili duhet të pastrohet tre muaj para mbajtjes së zgjedhjeve. /albeu.com/
Shtuar më 20/07/2015, ora 10:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori