Zbardhet fitorja e spiunëve amerikanë ndaj rusëve në Maqedoni
Gazeta prestigjioze “New York Times”, shkruan se milioneri grek me prejardhje ruse, Ivan Savidis, është bërë lëndë e interesit të shërbimeve të fshehta amerikane dhe se nëpërmjet ndjekjes së komunikimeve të tij ata kanë arritur informata për ndikimin rus në Maqedoni.

Plotësisht, zbulohet se largimi i dy diplomatëve rus nga Greqia ka ndodhur si rezultat i dëshmive të cilat kryeministri, Aleksis Cipras, i ka marrë drejtpërdrejt nga shërbimet sekrete amerikane.

Përfaqësuesit amerikanë thonë se kanë parë komunikime në qershor të këtij viti të cilat tregojnë se Savidis ka punuar si lidhje ruse për varrosjen e marrëveshjes së Maqedonisë me Greqinë për çështjen e emrit. Moska, e cila vlerëson se zgjerimi i NATO-s është e rrezikshme për kufijtë e saj, ishte e vendosur që ta fitojë referendumin për Marrëveshjen”.

“Në shenjë të hakmarrjes, përfaqësuesit amerikanë, kanë bërë hap të jashtëzakonshëm agresiv: ia kanë dhënë materialet e përgjuara Qeverisë së kryeministrit majtist, Aleksis Cipras. Qeveria greke është përgjigjur me përballje të rrallë me Moskën, duke larguar dy diplomatë rus nga Athina dhe duke ua ndaluar hyrjen edhe dy të tjerëve”.

Fitore e rrallë kundër Rusisë

Edhe pse votimi në referendumin e Maqedonisë ka mbaruar me pasiguri, dhe vendimi tani i është lëshuar në Kuvendin e Maqedonisë, përfaqësuesit amerikanë vlerësojnë se zbulimi i Savidis dhe largimi i diplomatëve rus është fitore e rrallë në luftën kundër fushatës ruse të dezinformimit në Evropë dhe SHBA.

“Kthejmë dhe tregojmë se edhe ne mundemi të luajmë ashpër”, thotë Kristofer Hill, ish ambasador i SHBA-së në Maqedoni. “Mund të zbulojmë informata, und të bëjnë gjëra të cilat në të kaluarën s’i kemi bërë”.

Sipas “New York Times”, shembulli tregon se presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe operativët me përvojë në shërbimin shtetëror jo gjithmonë punojnë në një qëllim. Në vitin 2016 në SHBA është formuar grupi i ashtuquajtur Ndikimi Rus, i cili përbëhet nga përfaqësuesit e Stejt Departamentit, Ministrisë së Mbrojtjes dhe shërbimet sekrete. Qëllimi i grupit është që ta parandalojë ndikimin rus në Evropë. Ajo përfshinë edhe analizë të zgjedhjeve në vendet zgjedhore ku Rusia do të mundej të intervenojë.

Verën e kaluar, shkruan më tej gazeta, është vërejtur se Maqedonia, sipas të gjitha gjasave është në shënjestër të Rusisë. Tre ditë pas nënshkrimit të Marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit për emrin mes Qeverisë së Maqedonisë dhe Greqisë, Vlladimir Çizhov publikisht u kërcënua se “për disa gabime ekzistojnë edhe pasoja”.
Shtuar më 12/10/2018, ora 11:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori