Zaev i jep një goditje VMRO-së
Branislav Svetozareviç u shkarkua nga posti i drejtorit të Institutit Kombëtar – Muzeu i Luftës Maqedonase për Shtetësi dhe Pavarësi, VMRO dhe viktima të regjimit komunist. Në vend të tij u emërua historiania Daniella Nikollova.

Sipas profesionit, historianit dhe arkivistit, Svetozareviç u emërua drejtor i muzeut në vitin 2010 kur ishte në ndërtim e sipër. Funksioni i tij zgjati më shumë se një vit pasi nomenklatura e re politike e udhëhequr nga LSDM erdhi në pushtet.

Ky muze është pasuar nga një seri polemikash dhe për momentin është anuluar plotësisht funksionimi i tij si pjesë e projektit të Shkupit 2014.

Një komision special i ad hoc nga Ministria e Kulturës zbuloi se ky institucion ishte ideologjikisht “i dëmtuar” vetëm përmes një prizmi partiak dhe njëkohësisht u pagua shumë para për ndërtimin dhe inventarin e saj.

Ish-Ministri i Kulturës Robert Alagjozovski dikur tha se muzeu vetëm për energji elektrike shpenzoi 6.5 milion denarë në vit.

Në tarracën e këtij muzeu VMRO-DPMNE organizoi një festë për 27 vjetorin e krijimit.
Shtuar më 02/09/2018, ora 13:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori