Xhaferi: Kompromis për emrin gjatë tre muajve
Zëvendëskryeministri për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit Musa Xhaferi ka pritur sot në takim ambasadorin e Greqisë në Shkup, Teoharis Lalakos.

Implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, procesi integrues, zgjidhja e çështjes së emrit kanë qenë temat për të cilat kanë folur bashkëbiseduesit në takim. Xhaferi ka theksuar se Maqedonia mbetet në rrugën drejt integrimit në Bashkimin Evropian dhe në NATO, por për realizimin e këtij qëllimi siç tha, “nevojitet edhe zgjidhja e çështjes së emrit, duke shtuar se periudha e ardhshme është vendimtare që të arrihet kompromis dhe Maqedonia në raportin e radhës të BE-së në qershor të marrë datë për fillimin e negociatave me BE-në”, shkruan Zhurnal.

“Është momenti më i volitshëm që gjatë tre muajve të ardhshme të bëjmë përpjekje intensive që të gjendet një kompromis”, theksoi Xhaferi. Arritja e kompromisit, nga ana tjetër, sipas ambasadorit grek Lalakos, do të thellon edhe më bashkëpunimin në mes dy vendeve. /albeu.com/
Shtuar më 04/04/2013, ora 17:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori