WikiLeaks dokumente për luftën në Maqedoni
Pëlqej
Menduh Thaçi
Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi ka paralajmëruar se faqja amerikane WikiLeaks ka publikuar dokumente sekrete lidhur me konfliktin e vitit 2001">2001 në Maqedoni dhe implikimin e Greqisë.

Ai këto komente i bëri të dielën mbrëma në Shkup me rastin e pjesëmarrjes në promovimin e subjektit të ri politik Lidhja Shqiptare. Thaçi nënvizoi se faqja amerikane jep dokumente sekrete lidhur me implikimin e Greqisë në konfliktin e vitit 2001">2001 dhe të disa përfaqësuesve shqiptarë lidhur me zgjidhjen e kontestit të emrit.

Sipas tij, ambasadori amerikan në Athinë ka paralajmëruar ministrin e jashtëm grek Dimitris Drucas se në faqen e internetit WikiLeaks do të publikohen dokumente që i japin reflektim të ri konfliktit të vitit 2001">2001 dhe kontestit të emrit midis Shkupit dhe Athinës.

“Do të publikohen dokumente shumë të sakta për rolin e Qeverisë greke në vitin 2001">2001konfliktin në Maqedoni dhe për rolin e përfaqësuesve shqiptarë, normalisht jo nga PDSH-ja, për kontestin e emrit”, theksoi kryetari i PDSH-së.

Thaçit tha se Qeveria e Gruevskit le të shkojë të arrestojë përfaqësuesit e faqes WikiLeaks.

“Unë mendoj se zoti Gruevski dhe Ministria e Brendshme duhet të shkojnë tash ti marrin kompjuterët e WikiLeaks dhe ta arrestojnë udhëheqësin e saj për shkak se ata pardje kanë publiku dokumente shumë sekrete në lidhje me implikimin e Greqisë në konfliktin e 2001">2001-shit këtu, implikimin e disa shqiptarëve të Maqedonisë, normalisht jo të PDSH-së por shokëve të Kole Dijamantit në lidhje me bisedimet për emrin. Mozaiku dalëngadalë mbyllet, Serbia, Greqia, BDI-ja, Siteli, Alsati e kështu me radhë”, ka thënë theksoi kryetari i PDSH-së.
Shtuar më 29/11/2010, ora 13:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori