VMRO parashtron 19.350 amandamente në parlament
VMRO deri më tani ka ngritur 19.350 amendamente kundër ligjit për përdorimin e gjuhëve, i cili të hënën duhet të jetë para deputetëve.

Ky numër i amendamenteve nuk është definitive, pasiqë amendamentet vazhdojnë të vijnë nga opozita. Sipas parashikimeve ligji s’do miratohet një periudhë më të gjatë.

Shërbimet e parlamentit tani më kanë filluar procedurën e pranimit të amandamenteve të VMRO-së, ndërsa disa deputet opozitar po bëjnë dorëzimin dhe nënshkrimin e të njëjteve në arkivin e parlamentit.

Senaca në të cilën do të shqyrtohet ligji në lexim të tretë është caktuar për ditën e hënë.

Sipas procedurave, çdo amandament mund të elaborohet 3 minuta. Shumica ka paralajmruar se të njejtët do të shqyrtohen në disa grupe dhe se do të kërkohet mënyrë për ta kufizuar procedurën. /albeu.com/
Shtuar më 27/01/2018, ora 18:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori