VMRO mbėshtet BDI-nė pa "Komandantė"
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Partia mė e madhe nė pushtet VMRO-DPMNE do ta mbėshtes partnerin e saj nė koalicion, Bashkimin Demokratik pėr Integrim nė komunat ku kandidati maqedonas nuk ka gjasa tė fitoj, mirėpo kėtė do ta bėjė nė rrethin e dytė zgjedhor dhe vetėm nėse kandidatėt pėr kryetarė komune nuk kanė qenė ish komandantė tė Ushtrisė Clirimtare Kombėtare. Ky kushtėzim, siē informon Portalb nga burime partiake, ka tė bėjė kryesisht me dy komunat mė tė mėdha tė banuara me shumicė dėrmuese shqiptare, Tetovėn dhe Gostivarin.

Kushtėzimet e partisė sė kryeministrit Nikolla Gruevski duket se kanė hapur telashe tė mėdha pėr pretendentėt kryesore nė garėn brendapartiake nė BDI. Nė qytetin e Tetovės, VMRO-DPMNE ka “sugjeruar” partinė e Ali Ahmetit qė tė mos e kandidojė Hazbi Likėn edhe pse ky i fundit nė anketat e realizuara brenda elektoratit tė BDI-sė ka rezultuar dukshėm mė i suksesshėm se Teuta Arifi dhe Fatmir Besimi. Nga ana tjetėr, siē mėson Portalb, nga burime brenda BDI-sė, nė kryesinė qėndrore tė kėsaj partie ditėve tė fundit ka pasur fėrkime tė mėdha rreth pėrzgjedhjes sė kandidatit pėr Komunėn e Tetovės.

Pėrveē se nė anketat partiake, ish kryetari i kėsaj komune, Hazbi Lika ka marė edhe mbėshtetjen e mė shumė nėndegėve, por kundėr Likės janė paraqitur drejtues tė lartė tė partisė tė cilėt janė nė dijeni pėr “sugjerimin” e partnerit tė koalicionit.

Me probleme tė njėjta ėshtė ballafaquar edhe dega e Gostivarit ku poashtu VMRO-DPMNE ka dhėnė preferencat e saj pėr kandidatin e BDI-sė nė kėtė qytet. Partia e Gruevskit ka kėrkuar nga BDI qė tė mos garojė as me Talat Xhaferin dhe as me Nevzat Bejtėn pėr shkak tė antipatisė qė ka lindur tek elektorati i VMRO-DPMNE-sė pėr shkak tė sė kaluarės sė kėtyre dy funksionarėve tė BDI-sė.

Nė kėtė qytet tani pėr tani, VMRO-DPMNE ka dhėnė dritė jeshile vetėm pėr deputetin Nexhati Jakupi, ish ministėr i ekologjisė. Edhe nė Gostivar, kėto ndikime tė partnerit mė tė madh nė koalicion kanė shkaktuar ndasi brenda BDI-sė. Ditėve tė fundit ėshtė thyer edhe lokali i zyrės sė BDI-sė nė kėtė qytet pėr ēka jozyrtarisht ėshtė akuzuar kushėriri i deputetit Nexati Jakupi.

Ndryshe, kushtėzime nga ana e VMRO-DPMNE-sė drejt BDI-sė ka pasur edhe gjatė pėrzgjedhjes sė funksionarėve shqiptarė nė ekzekutiv. Ashtu siē fillimisht spekulohej edhe rezultoi me emrimin e ministrave nė kabinetin qeveritar ku nuk zunė vend as Hazbi Lika i cili pėrmendej pėr ministrinė e mbrojtjes dhe as Talat Xhaferi pėr tė njėjtin post. Mė pas, Xhevat Ademi, pėr tė njėjtėn arsye, nuk arriti tė emrohet nėnkryetar i Parlamentit ku mė pas dėshtoi edhe Hajrulla Misini. Ky i fundit edhe pse i pėrfolur pėr njė kohė tė gjatė, nuk ka marė ende vizėn e Qeverisė pėr ambasador nė Zhenevė, pozicion qė tani e disa muaj, pas kthimit tė Azis Pollozhanit ka mbetur i zbrazėt.

Arsyeja e vetme qė pėrfolej nė opinion dhe akoma nuk ėshtė demantuar zyrtarisht, ka qenė detyra e komandant "Shpatit" nė Ushtrinė Ēlirimtare Kombėtare.

Zyrtarisht tė dy partitė nė pushtet demantojnė tė kenė biseduar pėr zgjedhjet e ardhshme lokale dhe pėr mbėshtjetjen e njėri tjetrit.
Shtuar më 23/12/2012, ora 10:02
dreni ze
e Dielë 23 Dhjetor 2012, Ora 18:46
po eshte e qart se te dy jan spiunat e serbit.
naser
e Dielë 23 Dhjetor 2012, Ora 22:16
pode jo komandanta se keta dojn kukell bashkpuntor te maqedonasve ateher me mir me e votu nje maqedonas se sun ja shohim sheherrin ma shum se shqipètarit
gikten haziri
e Hënë 24 Dhjetor 2012, Ora 10:17
Ali Ahmeti a nuk eshte komandant,pse me te po ulesh o Carli.Apo ju lidhin interesat e perbashketa tregoni te gjithe para popullit mos e genjeni pra.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.