VMRO kërkon tërheqjen e Ligjit për gjuhët
Deputeti i partisë VMRO-DPMNE-së ka kërkuar tërheqjen e ligjit për gjuhët duke i bërë thirrje koalicionit qeveritar që teksti i Ligjit të bëhet përmes dialogut dhe të sigurojë avancimin e gjuhëve të etniteteve të tjera.

"Deri më tani janë dorëzuar amendamente nga ana e grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së ndërsa sa do të kemi apo a do të kemi më tutje amendamente të tjera, mbetet të shihet se cila do të jetë përgjigja e shumicës parlamentare. Ne edhe njëherë iu bëjmë thirrje për dialog, shpresojmë nënë konsultime presim dhe dëshirojmë që përgjigja e tyre të jetë pozitive. 2:55 VMRO dhe koalicioni kërkon dhe këmbëngul që në Ligjin për përdorimin e Gjuhëve që të zgjerohet përdorimi i gjuhëve edhe i etniteve të tjera më të vogla të cilat jetojnë në Republikën e Maqedonisë përkatësisht, turqit, boshnjakët, serbët, romët, vllehët e të tjerë", deklaroi Vlatko Gjorçev. /albeu.com/
Shtuar më 26/01/2018, ora 16:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori