VMRO "kërcënon" BDI-në, në rast se firmos për emrat e shkollave del nga qeveria? (VIDEO)
rast se firmoset vendimi që të ndryshohen emrat e katër shkollave në Çair, BDI-ja mund të dalë jashtë qeverisë.

Mësohet se kryeministri Gruevski ka "kërcënuar" Abdilaqim Ademin se në rast se firmos vendimin për të ndryshuar emra shkolash në Çair, BDI-ja mund të dalë jashtë qeverisë.

Në këtë mënyrë Ademi nuk po është në gjendje të firmosë për ndryshimin e emrave, një çështje që ka qenë problem që në kohën kur ministër ishte Spiro Ristovski, kuadër i VMRO-së, transmeton Alsat-M.

“Në momentin e parë kur do të kem harmonizim dhe përkrahje të gjithë faktorëve në këtë rast por edhe në momentin kur do të konsideroj se vendimi ministrisë së arsimit dhe shkencës nuk do të shkaktoj reagim negativ dhe nuk do të ketë ndikim në marrëdhëniet, jo vetëm ato ndëretnike por edhe në marrëdhëniet në përgjithësi në shoqëri, unë të njëjtin edhe do ta nënshkruaj”, tha Ademi.

Ndërkohë, në katër shkolla të Çairit emrat e rinj vetëm sa figurojnë nëpër mure, pasi nxënësit akoma i marrin dëftesat me emrat e vjetër.

Do të shihet nëse integristët do ta marrin apo jo vendimin për ti ndryshuar emrat e shkollave në Çair. /albeu.com/
Shtuar më 11/09/2014, ora 17:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori