VMRO-ja e Georgievskit: Mos i dënoni shumë "xhihadistët" shqiptar
Kreu i VMRO-PP, Lupço Georgievski
Partia VMRO-Popullore ka reaguar në lidhje me pjesëmarrësit nga Maqedonia që marrin pjesë në luftën e Sirisë, siç thuhet në deklaratë, gjobat janë tepër të larta dhe janë në kundërshtim me dispozitat ligjore të shtetit, edhe atë gjobë prej 5 vitesh për personat të cilët janë të akuzuar për organizim, rekrutimin dhe dërgimin e vullnetarëve për të luftuar në Siri, transmeton Telegrafi.

"Befasues është fakti se të burgosurit e rinj të cilët janë shtetas të Maqedonisë, më parë e pranojnë fajin dhe marrëveshjen mbi pranimin e fajësisë me prokurorinë, por dënohen më shumë se dënimi maksimal i parashikuar me ligj. Kështu dënime të larta të miratuara që rrjedhin nga shkeljet e ligjit që parashikojnë pajtim gjyqësor, revolton edhe shkelësit edhe familjet e tyre të ndjehen të dënuar. VMRO-Popullore gjithmonë tregon politikën tejet të rreptë penale në Maqedoni, të cilat shkelin të drejtat themelore të njeriut të popullit që thyejnë ligjin. Lehtë është të theksohet gjykim me burgim të gjatë që është në kundërshtim me ligjet që i referohen rehabilitimit të të burgosurve dhe ri-integrimi i tyre në shoqëri", thuhet në një deklaratë të dërguar në media.


Partia VMRO-Popullore është e angazhuar seriozisht për të rishikuar dënimet e këtyre të rinjve, edhe më shumë me rrëfimin e tyre dhe pendimin e treguar për të ardhur te e vërteta.

Ndryshe kjo parti udhehiqet nga ish kryeministri maqedonas, Lupco Georgievski i cili ne vitin 2001 perdori gjithe artilerin ushtarake dhe bombardoi vendbanimet shqiptare ne Maqedoni ne betejen kunder ish pjestareve te UCK-se se Maqedonise. /albeu.com/
Shtuar më 27/03/2016, ora 14:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori