VMRO dhe LSDM ulen bashkë në Bruksel për dialogun
Përfaqësues të VMRO-DPMNE-së dhe të LSDM-së sot në Parlamentin Evropian me ndërmjetësim të tre eurodeputetëve dhe nën syrin e përfaqësuesve të Komisionit Evropian do të kenë dialog për zgjidhjen e krizës politike të Republikës së Maqedonisë.

Eurodeputetët Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Riçard Hovit, në ndërtesën e Europarlamentit në Bruksel janë nikoqirë të Nikolla Popovskit, Nikolla Todorovit dhe Ilija Dimovskit (VMRO-DPMNE), respektivisht të Radmilla Shekerinskës, Renata Trenevska-Deskoskës dhe Viktor Gaberit (LSDM).

Treshen e eurodeputetëve, e përbërjnë Vajgël, i cili është raportues për Maqedoninë në Europarlament, por edhe përfaqësues i Aleancës së liberal-demokratëve evropianë (ALDE), Kukan nga Partia Popullore Evropiane (EPP) dhe Hovit nga Socialistët dhe demokratët evropianë (SiD). Ata të premten theksuan se ky dialog do të zhvillohet pas dyerve të mbyllura, shkruan "MIA".

Sipas asaj që u paralajmërua edhe në seminarin e javës së kaluar për kulturë politike në Parlamentin Evropian, në të cilin ishte e pranishme Shekerinska dhe dy deputetë të tjerë nga radhët e LSDM-së, si dhe Antonio Milloshoski nga VMRO-DPMNE-ja, eurodeputetët nuk pritet të ofrojnë zgjidhje, por ajo pritet nga Shekerinska dhe Poposki dhe nga ekipet e tyre, ndërsa Vajgël, Kukan dhe Hovit do të tentojnë ta lehtësojnë dialogun dhe t'i gjejnë pikat e përbashkëta për marrëveshje të mundshme. Pritjet nga Brukseli janë kthimi i LSDM-së në Kuvendin e Maqedonisë dhe dhënia fund e krizës politike që e distancon Maqedoninë nga eurointegrimet, përmes zgjidhjes institucionale dhe politike të rastit "Puç" dhe përmes formimit të Komisionit kuvendor anketues. /albeu.com/
Shtuar më 30/03/2015, ora 11:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori