Vjen ambasadori i ri amerikan, Xhes Bejli
Tashmë ambasador i SHBA-së në Shkup nuk do të jetë më Pol Volers, por Xhes Lipinkot Beily.

Bejli në fjalën e tij të parë tha se do të mundohet të zgjidhë shumë çështje për Maqedoninë, si ate për emrin, si dhe do te periqet për presporitetin e nje shteti sa me demokratik.

“Premtoj se do ta shfrytëzoj përvojën time diplomatike që t’i ndihmoj Maqedonisë, e cila angazhohet me Greqinë që të gjej zgjidhje të pranueshme për emrin “, tha Xhes Lipinkot Bejli, në seancën para Komitetit për Marrëdhënie të Brendshme të Senatit amerikan, transmeton Televizioni Koha.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara theksoi se zgjidhja e kontestit të emrit me Greqinë do ti hapte rrugën Maqedonisë drejt integrimit së saj të euro-integrimeve. /albeu.com/
Shtuar më 19/09/2014, ora 11:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori