Vendimi për falje do të tërhiqet më 15 maj?
Data e fundit për tërheqjen e vendimit për falje është 15 maji, dhe zgjedhjet do të mbahen në fund të shtatorit, shkruan “Dnevnik”, duke cituar burime nga LSDM-ja.

Vendimi për falje do të tërhiqet më 15 maj, dhe zgjedhjet do të mbahen në fund të shtatorit. Deri atëherë terreni do të përgatisë një qeveri të gjerë koalicioni. Një burim i lartë i partisë Bihaqka për Dnevnik thotë se ka tërhequr tashmë konturet e një marrëveshje mes partive politike dhe bashkësisë ndërkombëtare për të dalë nga kriza politike. Ai nuk dha më shumë detaje të asaj që është rënë dakord, as se çfarë është qëndrimi i partive të tjera “, shkruan Dnevnik.

Por, LSDM-ja ka mohuar që ka dhënë një informacion të tillë.
“Sa i përket tërheqjes së vendimit për falje, sipas mendimit tonë, kjo duhej të përfundojë dje. Ne kemi dhënë disa sugjerime më herët sesi ligjërisht mund të nxjerrin tërheqjen e këtij vendimi dhe nuk ka asgjë më tej për të diskutuar, ‘topi’ tani është te OBRM-PDUKM, sepse ata duhet ta tërheqin vendimin’ thonë burimet nga LSDM.

Trajko Veljanoski mund të thërrasë Parlamentin përsëri për shkak se mandati i deputetëve aktualë zgjatë derisa nuk është ka zgjedhje të reja.

Ndërkohë një nga zgjidhjet e sugjeruara nga opozita për heqjen është ajo për të tërhequr përmes interpretimit autentik, i cili duhet të konfirmohet se neni 11 i Ligjit për falje, dhe se Gjorge Ivanov nuk ka të drejtë të sjell vendime për falje. /Albeu.com/
Shtuar më 10/05/2016, ora 12:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori