Vazhdojnë përpjekjet për të gjetur një zgjidhje mbi legjislacionin zgjedhor
Dje pas dështimit për të arritur marrëveshje mbi legjislacionin zgjedhor, edhe pse u realizuan edhe takime bilaterale me ekspertin belg Peter Vanhaute me përfaqësuesit e partive politike, sipas informatave, përpjekjet për një zgjidhje vazhdojnë edhe sot, transmeton TetovaSot.

Gjatë ditës, Vanhaute do të finalizojë projektligjin për të cilën dje janë të diskutuar në takimet me përfaqësues të partive, dhe në bazë të vërejtjeve të të dhënave nga palët, javën që vjen duhet të ofrojnë një version përfundimtar që duhet të jetë i pranueshëm për të gjitha palët në proces . Nuk përjashtohet që përsëri nesër të zhvillohen takime dypalëshe.

Detajet e draft projekt – ligjit për të cilin është rishikuar mbrëmë nuk tani për tani nuk është zbuluar asgjë, në mënyrë që mos të shqetësojnë procesin e negociatave. Votimi i diasporës, mënyra e vendimmarrjes në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve dhe pastrimi i listës zgjedhore janë çështje për të cilat palët nuk kishin arritur marrëveshje. /albeu.com/
Shtuar më 10/10/2015, ora 14:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori