Tevdovski: Kemi trashëguar 360 milionë euro borxh të fshehur nga institucionet publike
Pëlqej
Ministria e Financave ka përpunuar softuer ku të gjithë shfrytëzuesit e buxhetit do të duhet të plotësojnë obligimet e tyre të hapura, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas ministrit Dragan Tevdovski, në këtë mënyrë do të dihet saktë shuma e borxhit të pashlyer. Ligji që e mundëson këtë është gati.

Gjithashtu, Tevdovski bëri të ditur se 360 milionë euro borxh të institucioneve publike janë gjetur të fshehura, dhe se kjo është një situatë e rëndë kur të kihet parasysh deficiti prej 300 milionë euro i Maqedonisë.

Megjithatë, ministri sqaron se një pjesë e këtij borxhi të trashëguar nga qeverisja e kaluar, tashmë është shlyer.
Shtuar më 05/01/2018, ora 11:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori