"Të thuash se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë gati për BE është ekzagjerim i madh"
I dërguari i gjatë rus në Bashkimin Evropian Vladimir Chizov tha në një intervistë për Financial Times se të thuash që edhe Maqedonia Veriore dhe veçanërisht Shqipëria janë të gatshme për anëtarësim do të ishte një ekzagjerim i madh, me gjithë respektin për të dy vendet. Chizov përshëndeti qëndrimin e presidentit francez Macron lidhur me procesin e zgjerimit dhe deklaratat për NATO-n.

I dërguari i gjatë rus në Bashkimin Evropian Vladimir Chizov përshëndeti qëndrimin e Presidentit Francez Emanuel Macron se ai kundërshton zgjerimin e BE, raporton Financial Times (FT).

Në një intervistë për Financial Times, Chizov tha se Macron kishte të drejtë të argumentonte që BE së pari duhet të merrej me tensionet midis anëtarëve të saj përpara se të fillonte bisedimet e pranimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë. Gazeta britanike deklaron se kjo është një shenjë që Kremlini ka përdorur shqetësimin e presidentit francez për të treguar përçarjen midis aleatëve evropianë.

“Presidenti Macron ka të drejtë të thotë se BE duhet të adresojë çështjet e veta të brendshme para zgjerimit…Dhe sigurisht, të thuash objektivisht, të thuash që edhe Maqedonia Veriore dhe veçanërisht Shqipëria janë të gatshme për anëtarësim do të ishte një ekzagjerim i madh, me gjithë respektin për të dy vendet,” tha ai.

Chizov, i cili ka qenë i dërguari i Rusisë në BE që nga 2005.
Komentet e ashpra të Macron për çështje që fillojnë nga zgjerimi I BE-së, deri tek vlerësimi se NATO është në një gjendje të vdekjes klinike, kanë nxitur kritika të forta nga disa aleatë për portretizimin e Evropës si të dobët, ndërsa të tjerët e lavdëruan atë për adresimin e problemeve themelore, raportoi Financial Times. Chizov ishte i gatshëm të komentonte pretendimet e Macron.

“Siç e kuptoj unë, presidenti francez ka shprehur shqetësimin që kanë shumë vende anëtare të NATO-s,” tha Chizov. Ai tha se në dritën e deklaratës së Macron, NATO ka shumë për të shqyrtuar në samitin e ardhshëm në Londër.

Vërejtjet e Chizov ka të ngjarë të zemërojnë disa vende evropiane që besojnë se deklaratat e Macron janë kundërproduktive sepse ato minojnë besueshmërinë e NATO-s dhe BE-së, përfshirë këtu edhe në lidhje me Rusinë, sipas FT.

Chizov tha se ai ishte “duke pritur me durim” për një moment kur një vend i BE-së do të kishte./abcnews.al
Shtuar më 18/11/2019, ora 16:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori