Të pranohet emri Maqedonia Veriore
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ish-kryeministri dhe lideri aktual i VMRO-Partia Popullore, Lubço Georgievski deklaroi se Samiti i Çikagos ishte humbje e madhe për Maqedoninë. Por sipas tij, në këtë takim të nivelit të lartë të Aleancës Veri-Atlantike është dërguar një sinjal i kristaltë se nëse Maqedonia dëshiron të vazhdojë me integrimin euroatlantik, patjetër duhet të bëjë kompromise, raporton INA.

"Të gjithë politikanët që refuzojnë aktin e kompromisit, po manipulojnë me opinionin për qëllimet e tyre të politikës ditore", theksoi Georgievski, duke shtuar se kryeministri Nikolla Gruevski dhe presidenti Gjorgje Ivanov duhet të mbajnë përgjegjësi për situatën e krijuar që kanë futur vendin në pakthim.

Ai i bëri thirrje që të gjitha palët politike të pranojnë një kompromis të ri, për hyrje të shpejt në NATO dhe BE. VMRO-DPMNE me theks të veçantë duhet të pastrojë me problemin. I bëjë thirrje që seriozisht të ulen dhe të bisedojnë hapur për propozimin e ndërmjetësit Nimic, i cili është Republika e Maqedonisë Veriore, që është një zgjidhje me dinjitet", deklaroi ish-kryeministri Lubço Georgievski. /albeu.com/
Shtuar më 23/05/2012, ora 16:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian