Sot fillojnë festimet e ditës së pavarësisë së Maqedonisë
Nga sot fillon festimi i 8 Shtatorit, Ditës së pavarësisë së Maqedonisë, e cila këtë vit shënohet me moton “Maqedonia e lirë, e lirë jeton”.

Organizimet fillojnë mbasdite me ngjarje sportive “Vrapo, luaj, aktivizohu”, e cila do të mbahet në Skelën e lumit Vardar në organizim të Agjencisë për Rini dhe Sport.

Do të organizohet garë rekreative në atletikë, aksion ekologjik për pastrimin e Skelës, volejboll në rërë, kajak, kros fit, ngjitje në shkëmbinj dhe skejt aktivitete.

Festa e madhe do të mbahet nesër, ndërsa organizator është qeveria e Republikës së Maqedonisë.

Nesër në kuadër të festimeve është parashikuar të mbajë fjalim edhe kryetari i qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev.

Dita e pavarësisë përputhet me 100 ditë nga zgjedhja e qeverisë së re.
Shtuar më 06/09/2017, ora 14:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori