Skandal, mësuesit maqedonas iu mësojnë nxënësve se Pjetër Bogdani ka qenë sllav
Asocacioni i Arsimtarëve të Historisë së Maqedonisë, (AAHM), ka hapur një faqe në rrjetin social, Facebook, ku thuhen trillime dhe gënjeshtra për historinë e shqiptarëve.

Në temat që arsimtarët maqedponas trajtojnë, Pjetër Bogdani konsiderohet sllav dhe jo shqiptar dhe ka po ashtu trillime dhe për historinë e shqiptarëve në Maqedoni, raporton Almakos.

Ky rast ngjason me Enciklopedinë e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM) kur në vitin 2009 përmes botimit kjo akademi ofendoi rëndë shqiptarët./albeu.com/
Shtuar më 02/09/2014, ora 17:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori