Shqiptarë e maqedonas ikin në Gjermani për jetë më të mirë
Pëlqej
Skamja dhe varfëria në vend po detyron shumë shqiptarë dhe maqedonas të kërkojnë azil politik dhe ekonomik në shtete evropiane.

Destinacioni më i kërkuar është Gjermania.

Vetëm në gjashtë muajt e parë të vitit 2014 rreth 4600 maqedonas dhe shqiptare kanë kërkuar statusin e azilantit në Gjermani.

Ndërkaq, shteti gjerman ka nisur ti shtrëngojë procedura për azil-kërkimet e shtetasve nga Maqedonia, Shqipëria, Serbia, Bosnja etj.

Autoritetet po bëjnë përpjekje më shumë për të rehabilituar personat që vijnë nga vendet e prekura nga kriza dhe nga lufterat në Lindjen e Mesme. /albeu.com/
Shtuar më 11/09/2014, ora 12:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori