Shkupi qyteti më i ndotur në botë
Pëlqej
Qyteti i Shkupit së bashku me qytetin Indian Kollkata dhe Daka e Banglladeshit gjendet në majën e listës së qyteteve më të ndotura në botë.

Ndotja mesatare e kryeqytetit të Maqedonisë është 374 mikrogrammetër kub që është e mjaftueshme që të ngjitet në vendin e parë, para Kollkota me 361 dhe Daka me 329 mikrogrammetër kub.

Ndryshe, për vite me radhë Maqedonia përballet me nivele shqetësues të ajrit të ndotur, pa një zgjidhje konkrete qoftë nga qeveria e kaluar apo kjo e tanishmja. Për ndotjen partitë në vazhdimësi janë akuzuar mes vete varësisht veprimit të tyre në pushtet apo opozitë. /albeu.com/
Shtuar më 14/12/2017, ora 15:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori