Shkupi me përmendore të reja
Në qendër të Shkupit sot në mëngjes janë parë përmendore të reja të vendosura. Disa përmendore siç mësohet janë vendosur mbrëmë, pasi që komuna tashmë ka kaluar në duart e opozitës maqedonase dhe se zgjedhjet janë humbur nga kryetari i deritanishëm i komunës Qendër, Vladimir Todoroviq.

Mediat maqedonase theksojnë se natën vonë kanë mbirë disa përmendore dhe bazamente përmendoresh. INA raporton se dy përmendore masive me dy figura historike maqedonase qëndrojnë në të dyja anët e Portës Maqedoni, ndërsa një përmendore tjetër në parkun përballë Parlamentit. Punonjësit e kompanisë përgjegjëse kanë shpërndarë edhe sot disa përmendore dhe skulptura që duhet të vendosen në urën “Syri”.

Ky akt masiv i vendosjes së përmendoreve të parapara po ndodhë një ditë pas humbjes së zgjedhjeve në komunën Qendër nga ana e VMRO-DPMNE dhe fitorja e kandidatit të opozitës, Andrej Zhernovski./albeu.com/
Shtuar më 08/04/2013, ora 11:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori