“Sheshi Skėnderbej”, mė i madhi nė Shkup
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Sheshi "Skėnderbeu" nė Shkup ėshtė paraparė tė jetė 28.674 metra katrorė dhe do tė jetė sheshi mė i madh nė kryeqytet, mė i madh edhe se ai qendror ‘Maqedonia’, qė ka afro 24 mijė metra katrorė.

Sheshi do tė ndėrtohet nė tri faza dhe gjithsej do tė kushtojė afro 10 milionė euro sipas planit fillestar. Faza e parė, e cila ėshtė nė realizim e sipėr, do tė kushtojė 2.8 milionė euro dhe ajo pėrfshin rekonstruksionin e dyqaneve nė afėrsi tė pėrmendores sė Heroit Kombėtar, pasi mbi tė njėjtat do tė ndėrtohet njė platformė e gjerė, e cila pėrfundon me shkallė pranė pėrmendores.

Nė fazėn e dytė ėshtė paraparė mbulimi i rrugės para urės hyrėse nė Ēarshi dhe faza e tretė parasheh ndėrtimin e parkingut nėntokėsor. Sheshi Skėnderbeu do tė shtrihet nga Ēarshia e vjetėr deri te godina e Operas dhe Baletit, ndėrsa bėn pjesė nė territoret e komunave Ēair dhe Qendėr.
Shtuar më 19/12/2012, ora 18:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.