Shefqet Krasniqi: Mos u ndalni vëllezërit e mi
Dr.Shefaqet Krasniqi mendon se protestat në Maqedoni duhet të vazhdojnë derisa sllavët të ulin kokën dhe të pranojnë edhe shqiptarët e tiu japin atyre të drejtat që iu takojnë.

Ai shprehet se nuk ështe hera e parë që shqiptarët provokohen nga sllavët, të cilët nxisin urrejtje etnike.

"Torturat dhe krimet që i bënë sllavo-maqedonasit kundër popullit shqiptar para vitit 2001">2001 ndoshta ishin disi ‘pak më lehtë’ për t’i kuptuar, për faktin se gjithë shqiptarët andej e këndej kufijve ishin të persekutuar dhe shënjestër e maltretimeve. Për fat të keq, kjo ishte politika afatgjate sllave që nga koha e Karagjorgjit, Rankoviqit, e deri tek Millosheviqi, që shqiptarëve t’u bëhej presion ashtu që ta lëshojnë vendin e tyre. Le të shkojnë ndeshin në Anadoll e ndeshin në Atlante, por me rëndësi të mos qëndrojnë në truallin e vet. Mëmëdheu, Shqipëria, e dimë të gjithë se si ka qenë, fatkeqësisht kurrë nuk arritëm t’ia shohim hajrin", thotë Krasniqi.

Shefqet Krasniqi shprehet se pas asaj lufte që u zhvillua më 2001">2001 ansnjëherë nuk duhet të ulet koka, por të vazhdohet me protesta kundër dhunës shtetërore të Maqedonisë. /albeu.com/


Shtuar më 09/07/2014, ora 10:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori