Serbia paralajmëron tërheqjen e njohjes për Maqedoninë
Serbia mund tërheqë njohjen e Maqedonisë nëse kjo e fundit do të zyrtarizojë votën pro hyrjes së Kosovës në UNESCO. Bëhet fjalë për periudhën kohore të tanishme, pasi Prishtina ka të drejtë të ri paraqesë kandidaturën një herë në dy vjet dhe herën e fundit, e provoi në vitin 2017.

Beogradi mund të aktivizojë parimin e reciprocitetit në marrëdhëniet diplomatike dhe politike me Shkupin qysh në fillim të vitit 2018.

Sipas gazetës serbe Serbia mund të ndryshojë vendiin për njohjen e emrit të vendit fqinj, pra Maqedonisë, që aktualisht e njeh me emrin Republika e Maqedonisë. Ky hap i Serbisë rrezikon në fakt të dalë një fiasko, nisur nga zhvillimet e fundit për zgjidhjen e kontestit të vjetër për emrin me Greqinë, përcjell Albeu.com

Janë të gjitha të dhënat që çështja e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë do të zgjidhet së shpejti, dhe Shkupi zyrtar mund të ketë emrin e vet ndërkombëtar të njohur. Nga kjo pikëpamje, çdo njohje e deritanishme nga të gjitha palët, do të ri konsiderohet për shkak të marrëveshjes eventuale mes Athinës dhe Shkupit. Çka e bën të pavend iniciativën diplomatike serbe. /albeu.com/
Shtuar më 17/12/2017, ora 17:43
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori