Sela bojkoton "Mbrëmjet Strugane të Poezisë"
Ziadin Sela
Festivali ndërkombëtarë për mbrëmjet të poezisë "Mbrëmjet Strugane të Poezisë" do të bojkotohet nga kreu i komunës së Strugës, Ziadin Sela.

Kjo për arsye, se sipas Selës, nuk respektohet gjuha shqipe si gjuhë zyrtare në Strugë nga organizatorët e festivalit, përkatësisht Drejtoria për Mbrëmjet Struganee të Poezisë, njofton Ina.

“Do t`i bojkotojmë Mbrëmjet Strugane të Poezisë, për shkak se ne siç përkujdesemi që të funksionojë ligji në çdo segment, u takon edhe atyre që të përkujdesen edhe për përdorimin e gjuhëve në këtë rast. Mbrëmjet Strugane të Poezisë mbahen në Strugë dhe Struga është qytet që ka popullatë mbi 20 për qind që flet gjuhë tjetër nga gjuha maqedonase, kështu është me ligj, kurse këtu janë 60 për qind të popullatës shqiptare dhe në takimin që kam pasë me drejtorin e Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, kam kërkuar që në pjesën e hapjes dhe udhëheqjes së festivalit të përdoret gjuha shqipe krahas asaj maqedonase. Imagjinoni nuk ramë dakord për këtë gjë”, theksoi kryetari Sela. /albeu.com/
Shtuar më 22/08/2013, ora 18:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori