Pyjet mbi fshatin Bukoviq të Shkupit po shkrumbohen nga zjarri
Një zjarr pyjor shpërtheu sot në mëngjes rreth orës 10 në terren të paarritshëm mbi fshatin Bukoviq në Shkup, midis fshatrave Bukoviq, Raoviq dhe Laskarci. Pylli i dushkut është në zjarr, njoftoi për Mia, Zëvendës Komandanti i Departamentit të Zjarrit Territorial të qytetit të Shkupit, Zvonko Tomeski.

Një zonë më e madhe digjet, ndërsa për shuarjen e zjarrit po punojnë tre kamionë zjarri dhe zëvendës komandanti Tomeski.

“Aktualisht ka erë që ndikon në përhapjen e zjarrit në mënyrë të pakontrollueshme nga të gjitha anët. Por ne nuk lejojmë që zjarri të përhapet dhe të afrohet me fshatrat. Katër persona nga “Pyjet Kombëtare” janë gjithashtu në terren, tha Tomeski.

Popullsia lokale është e përfshirë në shuarjen e zjarrit.
Shtuar më 17/08/2019, ora 16:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori